Viimeksi julkaistu 2.3.2022 15.51

Talousarvioaloite TAA 181/2021 vp 
Pauli Kiuru kok ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä autiotupaverkoston korjausvelan vähentämiseen (250 000 euroa)

Eduskunnalle

Metsähallituksen Luontopalvelujen perusrahoituksen taso ei ole riittänyt pitkäjänteisesti kattamaan kansallispuistojemme autiotupien ylläpitokulujen lisäksi muodostuvia korvausinvestointitarpeita. Tästä johtuen autiotupaverkostoomme on muodostunut merkittävästi korjausvelkaa.  

Autiotupaverkostomme on kansainvälisesti vertailtuna ainutlaatuinen. Sillä on merkittäviä historiallisia arvoja. Lisäksi verkosto palvelee paikallistaloutta sekä kansallispuistojemme kestävää käyttöä.  

Kansallispuistojen käyttö on lisääntynyt voimakkaasti viime vuosina. Se lisää myös paineita autiotupaverkostoon.  

Vuosina 2017 ja 2018 eduskunta lisäsi talousarviokäsittelyn yhteydessä kertaluonteisia lisäyksiä nimenomaan autiotupien ylläpitoon ja kehittämiseen. Ne olivat erinomaisia lisäyksiä, mutta korjausvelkaa on vielä runsaasti jäljellä.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 250 000 euroa momentille 35.10.52 autiotupaverkoston korjausvelan vähentämiseen. 
Helsingissä 8.10.2021 
Pauli Kiuru kok 
Timo Heinonen kok 
Jari Kinnunen kok 
Mia Laiho kok