TALOUSARVIOALOITE 240/2005 vp

TAA 240/2005 vp - Matti Kangas /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen lisähenkilökunnan palkkaamiseen vanhainkoteihin Keski-Suomessa

Eduskunnalle

Useissa Keski-Suomen vanhainkodeissa on kova resurssipula. Pulaa on monista asioista, mutta pahin ongelma on pula työntekijöistä. Vanhainkodeissa on usein niin vähän työntekijöitä, että he eivät aina pysty hoitamaan edes vanhusten perustarpeita kunnolla puhumattakaan siitä, että hoitajilla olisi aikaa kuunnella vanhuksia ja keskustella heidän kanssaan ja tällä tavalla tehdä heidän oloaan mukavammaksi.

On tutkittu, että joka kolmas vanhainkodin asukas kärsii aliravitsemuksesta. Tämä selittyy osittain hoitajien vähäisellä määrällä; vanhuksia ei ehditä kiireessä syöttää ja hoitaa asianmukaisella tavalla.

Inhimillisen vanhuuden tulisi olla kaikkien perusoikeus varallisuuden määrään katsomatta. Nykyisellään vanhainkotien hoitohenkilökunta väsyy, ja vanhuksien hyvinvointi ei ole riittävä.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  33.32.30 lisäyksenä 2 200 000 euroa lisähenkilökunnan palkkaamiseen vanhainkoteihin Keski-Suomessa.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Matti Kangas /vas