Viimeksi julkaistu 10.12.2025 9.51

Talousarvioaloite TAA 264/2025 vp 
Mikko Ollikainen 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä maantien 7000 (Ilmajoentie) kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Ilmajoella (350 000 euroa)

Eduskunnalle

Koskenkorvan taajama sijaitsee 10 kilometrin päässä sekä Ilmajoen että Kurikan keskustasta. Kurikasta on pyörätieyhteys Koskenkorvan kautta Ilmajoelle saakka, lukuun ottamatta Koskenkorvan ja Sedun ammattioppilaitoksen välistä 5,2 kilometrin pituista osuutta maantien 7000 (Ilmajoentie) varressa.  

Ilmajoen kunta on päättänyt toteuttaa uuden alakoulun Koskenkorvalle maantien 7000 (Ilmajoentie) varteen. Kouluun tullaan yhdistämään useita pienempiä alakouluja, jolloin koululaisia tulee kulkemaan aiempaa enemmän mm. mainittua tietä pitkin. Ilmajoentien liikenne on noin 2000 ajoneuvoa vuorokaudessa. Liikenne tiellä on Etelä-Pohjanmaalle tyypillisesti sekaliikennettä. Tiellä kulkee poikkeuksellisen runsaasti maatalouden raskasta ja isoa kalustoa, mikä tekee tien vaaralliseksi jalankulkijoille ja pyöräilijöille. Erityisesti alakouluikäisille lapsille tien varsi on hyvin vaarallinen, joten kyse on alueellisesti merkittävästä liikenneturvallisuushankkeesta. Tien varressa pyörätiettömässä kohdassa sijaitsee lisäksi Etelä-Pohjanmaan opisto.  

Uuden koulun suunnitelmassa todetaan, että liikenneturvallisuusnäkökulman lisäksi koulun jalankulku- ja pyöräliikenteen verkon laajentaminen kannustaa sekä koululaisia että alueen muita asukkaita käyttämään polkupyörää arjen matkoilla nykyistä enemmän. Lisääntyvä pyöräliikenne edistää siten puhtaan siirtymän tavoitteita.  

Etelä-Pohjanmaan pyöräliikenneverkkoselvityksessä Kurikka—Ilmajoki—Seinäjoki-osuuden on todettu olevan maakunnan tärkeimpiä kevyen liikenteen yhteyksien kehityskohteita. Yhtenäisestä pyörätieyhteydestä puuttuu tämä 5,2 km osuus Ilmajoki—Koskenkorva ja sekä 6 km pituinen osuus Ilmajoki—Seinäjoki-väliltä. Sähköpyörillä kuljetaan aiempaa pidempiä matkoja, jolloin kunta ja kyläkeskusten välisten, turvallisten pyöräteiden tarve kasvaa. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 350 000 euroa momentille 31.10.20 maantien 7000 kevyen liikenteen väylän suunnitteluun Ilmajoella. 
Helsingissä 3.10.2025 
Mikko Ollikainen 
Peter Östman kd 
Anders Norrback 
Kim Berg sd 
Anne Rintamäki ps 
Paula Risikko kok 
Antti Kurvinen kesk 
Juha Mäenpää ps 
Christoffer Ingo 
Mauri Peltokangas ps 
Janne Jukkola kok 
Matias Mäkynen sd 
Mikko Savola kesk 
Mika Lintilä kesk 
Pia Sillanpää ps