Viimeksi julkaistu 11.3.2022 10.15

Talousarvioaloite TAA 292/2021 vp 
Wille Rydman kok 
 
Talousarvioaloite kansalaisjärjestöjen kehitysyhteistyön tukeen ja kehitystiedotukseen sekä kuntasektorin kehitysyhteistyöhön ehdotetun määrärahan poistamisesta (-87 950 000 euroa)

Eduskunnalle

Kansalaisjärjestöjen kehitysyhteistyön tukeen ja kehitystiedotukseen sekä kuntasektorin kehitysyhteistyöhön ehdotetaan ensi vuoden budjetin momentissa 24.30.66 87 950 000 euron määrärahaa. Määrärahalla tuetaan kansalaisjärjestöjä esimerkiksi Suomessa tapahtuvaan kehitysviestintään ja globaalikasvatukseen. 

Kehitysyhteistyön tulee perustua tavoitteellisuuteen ja tuloksellisuuteen itse kohdemaassa. Kehitystiedotuksen ja kuntasektorin kehitysyhteistyön tukemiselle ei ole perusteita.  

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta poistaa momentilta 24.30.66 kansalaisjärjestöjen kehitysyhteistyön tukeen ja kehitystiedotukseen sekä kuntasektorin kehitysyhteistyöhön ehdotetun 87 950 000 euron määrärahan
Helsingissä 8.10.2021 
Wille Rydman kok