TALOUSARVIOALOITE 295/2012 vp

TAA 295/2012 vp - Jussi Niinistö /ps ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseen

Eduskunnalle

Suomen puolustusvoimat kamppailee puolustusvoimauudistuksen ja budjettisäästöjen kourissa ja yrittää parhaansa mukaan saavuttaa sille asetetut velvoitteet ja tavoitteet, pienenevien resurssien rajoissa.

Puolustusvoimien tukena ovat monet vapaaehtoiset maanpuolustusjärjestöt, jotka tekevät korvaamattoman arvokasta työtä eri puolilla Suomea. Niillä on kymmeniä tuhansia jäseniä, joten voidaan perustellusti todeta, että ajatus isänmaan puolustamisen tärkeydestä yhdistää suomalaisia myös järjestötasolla. Toiminta on monipuolista, sillä järjestöt harrastavat ammuntaa, maastotoimintaa, urheilua ja liikuntaa sekä aatteellista maanpuolustustyötä. Tämä toiminta on erityisen merkittävää nykytilanteessa, jossa reservin kertausharjoitukset on ajettu alas.

Maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseen annettava kiinteä määräraha on vähentynyt jo useana vuonna peräkkäin. Tämä kehitys on sekä huolestuttava että epäoikeudenmukainen. Ei ole oikein, että koulutusaukkoa paikkaavat maanpuolustusjärjestöt joutuvat vuodesta toiseen tyytymään aina vain pienempään tukeen.

Puolustusvoimauudistuksen ja säästöjen myötä Suomen puolustuskyky osin rapautuu. Maanpuolustusjärjestöt voisivat osaltaan jarruttaa tuota kehitystä ja parantaa niin laimentuvaa maanpuolustustahtoa kuin reserviläisten heikkenevää osaamista ja tietotaitoa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2013 talousarvioon momentille  27.10.50 lisäyksenä 150 000 euroa maanpuolustusjärjestöjen toiminnan tukemiseen.

Helsingissä 28 päivänä syyskuuta 2012

  • Jussi Niinistö /ps
  • Maria Tolppanen /ps
  • Anssi Joutsenlahti /ps
  • Kaj Turunen /ps
  • Vesa-Matti Saarakkala /ps
  • Lea Mäkipää /ps
  • Jussi Halla-aho /ps
  • Osmo Kokko /ps
  • Ritva Elomaa /ps
  • Mika Niikko /ps
  • Ari Jalonen /ps