Viimeksi julkaistu 19.4.2021 17.02

Talousarvioaloite TAA 311/2019 vp 
Ville Tavio ps 
 
Talousarvioaloite verotuloarvion korottamisesta ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta annetun lain kumoamisen vuoksi (16 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Ulkomailta Suomeen tulevien palkansaajien mahdollisuus hakeutua lähdeverotuksen piiriin oli aikoinaan tarkoitettu ulkomaisten huippuasiantuntijoiden sekä investointien houkuttelemiseksi Suomeen. Lähdeverotuksen piiriin kuulumisesta ei ulkomailta tuleva palkansaaja kuitenkaan saa taloudellista hyötyä kuin vasta hyvin korkealla palkkatasolla.  

Käytännössä laki onkin siis tulkittavissa yritystueksi, joka on kohdennettu niille yrityksille, joilla on sekä halua että taloudelliset edellytykset palkata ulkomaalaisia ylimpiin johtotehtäviin. Lain vaikutukset investointeihin sekä ulkomaalaisten asiantuntijoiden halukkuuteen tulla Suomeen töihin ovat todennäköisesti vähäiset, ja laki on yritystukimuotona tehoton. Laki on ongelmallinen yhdenvertaisuusperiaatteen nojalla, sillä se saattaa suomalaiset työntekijät eriarvoiseen asemaan suhteessa ulkomaisiin työntekijöihin. 

Lain kumoamisen myötä valtion ansiotuloverokertymä kasvaa 16 000 000 eurolla. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta lisää 16 000 000 euroa momentille 11.01.01 ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta annetun lain kumoamisen johdosta.  
Helsingissä 18.10.2019 
Ville Tavio ps