Viimeksi julkaistu 18.3.2022 13.48

Talousarvioaloite TAA 350/2021 vp 
Ville Tavio ps 
 
Talousarvioaloite dieselpolttoaineen verotuksen kohtuullistamisesta johtuvan energiaverotuloarvion vähentämisestä (-65 000 000 euroa)

Eduskunnalle

Hallitus antoi 31.10.2019 lakiesityksen bensiinin ja dieselöljyn veronkorotuksesta, ja esityksen mukainen polttoaineiden veronkorotus tuli voimaan 1.8.2020. Asiaan liittyvästä hallitusohjelman kirjauksesta huolimatta ammattibiodieselin käyttöönottoa kuljetusalan kilpailukyvyn säilyttämiseksi ei kuitenkaan ole toistaiseksi toteutettu. 

Perussuomalaiset näkevät, että dieselpolttoaineen verotuen poistaminen ei ole tehokas taloudellinen ohjauskeino päästöjen vähentämiseksi, koska raskaalla liikenteellä ei toistaiseksi ole konkreettista vaihtoehtoa dieselpolttoaineelle koko maan kattavan kaasutankkausverkoston puuttuessa. Ympäristöystävällisempään  liikenteeseen voitaisiin lyhyellä aikavälillä pyrkiä lähinnä bio-dieselin käyttöä edistämällä. Hallituksen tekemä dieselpolttoaineen veronkorotus heikentää huomattavasti suomalaisen vientiteollisuuden asemaa ja sen kustannuskilpailukykyä. Polttoaineverot ja niiden korotukset tuovat pitkien etäisyyksien maassa yrityksille huomattavia lisäkustannuksia. 

Lisäksi parafiinisen dieselin verotuen poisto aiheutti myös maaseudun asukkaille ja muille toimijoille kustannusrasituksia muutoinkin vaikeassa taloustilanteessa. Veronkorotusten vaikutukset korostuvat Pohjois- ja Itä-Suomessa, jossa etäisyydet ovat pitkiä eikä vaihtoehtoja maantiekuljetuksille raskaan liikenteen osalta juurikaan ole rautatieverkon puutteellisuuden takia. Maamme harvemmin asutuilla alueilla sähköauto ei ole pitkien etäisyyksien ja siirtoverkon häiriöherkkyyden takia todellinen vaihtoehto vielä pitkään aikaan, jos koskaan, eikä vaihtoehtoisia polttoaineita ole yleisesti saatavilla. Kuljetukset ja ihmisten liikkuminen ovat yksiselitteisesti pitkälti riippuvaisia dieselpolttoaineesta. Hinnankorotukset haittaavat ihmisten liikkumista, tekevät kuljetuksista entistäkin kalliimpia ja estävät näillä alueilla myös työllistämistä ja investointeja. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta vähentää 65 000 000 euroa momentin 11.08.07 arvioidusta tuotosta dieselpolttoaineen verotuksen keventämiseksi. 
Helsingissä 8.10.2021 
Ville Tavio ps