TALOUSARVIOALOITE 371/2006 vp

TAA 371/2006 vp - Jyrki Kasvi /vihr 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen keskusrikospoliisin teknisen asiantuntijapalvelun tietotekniikkarikosyksikölle

Eduskunnalle

Internet helpottaa kansalaisen elämää ja mahdollistaa aivan uudenlaisten julkisten ja kaupallisten palveluiden kehittämisen. Tietoverkkoja voidaan kuitenkin käyttää myös rikollisiin tarkoituksiin. Esimerkiksi identiteettivarkaudet ovat monessa maassa kaikkein nopeimmin yleistyvä rikollisuuden laji.

Tietoverkkoa hyödyntävän rikollisuuden ehkäisy ja tutkinta vaatii erityisosaamista ja alan kehityksen jatkuvaa seuraamista. Siksi olisikin ensiarvoisen tärkeää, että keskusrikospoliisin teknisen asiantuntijapalvelun tietotekniikkarikosyksiköllä on riittävät voimavarat paitsi itse asiantuntijapalveluiden tarjoamiseen, myös teknologisen kehityksen seuraamiseen ja oman toiminnan kehittämiseen.

Tietoverkkoa hyödyntävät rikolliset käyttävät parasta käytettävissä olevaa teknologiaa, siksi myös näitä rikoksia ehkäisevien ja tutkivien poliisien käyttämän tietoteknisen laitteiston on oltava ajan tasalla.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  26.75.21 lisäyksenä 250 000 euroa keskusrikospoliisin teknisen asiantuntijapalvelun tietotekniikkarikosyksikölle.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Jyrki Kasvi /vihr