Viimeksi julkaistu 19.4.2021 15.50

Talousarvioaloite TAA 379/2016 vp 
Hanna Sarkkinen vas ym. 
 
Talousarvioaloite määrärahan lisäämisestä tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan tukemiseen (125 500 000 euroa)

Eduskunnalle

Suomen vahvuus on korkea osaaminen ja innovatiivisuus. Koulutuksesta, tutkimuksesta ja tuotekehityksestä leikkaaminen tulee vielä kalliiksi. 

Tutkimukseen ja tuotekehitykseen panostaminen maksaa itsensä takaisin. Uudet innovaatiot ovat avain tuottavuuden parantamiseen. Tekesin kautta yritysten innovaatiotoimintaan sijoitettu euro laittaa liikkeelle kaksi yksityistä euroa, ja Tekesin panoksilla pystytään tutkitusti edistämään liikevaihdon ja viennin kasvua sekä uusia työpaikkoja. Uudet innovaatiot ja korkean arvonlisän tuotteet ovat avain Suomen talouden menestykseen. 

Hallitus aloitti Tekesin varojen leikkaamisen viime vuonna ja jatkaa nyt tätä tuhoisaa linjaa. Leikkaamalla tutkimuksen, kehityksen ja innovaatioiden rahoitusta hallitus leikkaa tulevaisuuden työpaikkoja. Pelkästään Tekes-leikkausten vaikutuksena arviolta yli 250 patenttia ja 200 uutta tuotetta jää syntymättä. Innovaatiotoiminnan tärkeys on laajalti ymmärretty, mutta valitettavasti tämä ei näy hallituksen talousarvioesityksessä. 

Panostaminen osaamiseen, koulutukseen, tutkimukseen ja tuotekehitykseen lisää työn tuottavuutta ja synnyttää uusia työpaikkoja. Lisäksi Tekesin rahoitus suuntautuu pääosin hallituksen omien kärkihankkeiden aloille: digitalisaatioon, cleantechiin, biotalouteen sekä terveyteen ja hyvinvointiin. Siksi Tekes-leikkauksia tulee perua. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta lisää 125 500 000 euroa momentille 32.20.40 tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan tukemiseen. 
Helsingissä 30.9.2016 
Hanna Sarkkinen vas 
Paavo Arhinmäki vas 
Kari Uotila vas 
Matti Semi vas 
Li Andersson vas 
Aino-Kaisa Pekonen vas 
Anna Kontula vas 
Silvia Modig vas 
Markus Mustajärvi vas