TALOUSARVIOALOITE  385/2008 vp

TAA 385/2008 vp - Jaakko Laakso /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Vantaan pilaantuneiden maa-alueiden kunnostukseen

Eduskunnalle

Pilaantuneiden maa-alueiden kunnostaminen vaatii vuosi vuodelta yhä enemmän taloudellisia voimavaroja. Myös Vantaalla on useita alueita, joiden kunnostaminen maksaa huomattavasti.

Suurimman osan kustannuksista maksavat pilaantumisen aiheuttajat ja alueiden haltijat. Useasti pilaantumisen aiheuttajaa on vaikea löytää, koska kyse voi olla vuosikymmeniä sitten aiheutetusta ympäristövahingosta. Vastuunkantajaa ei yksinkertaisesti löydy ja kustannukset jäävät yhteiskunnan maksettaviksi.

Suomessa on yhteensä 20 000 pilaantunutta maa-aluekohdetta. Kiireellisiä kohteita, jotka tulisi tutkia ja tarvittaessa kunnostaa lähivuosina, on arvioitu olevan 3 350. Lisäksi noin 2 400 kohdetta tulisi tutkia ja tarvittaessa kunnostaa seuraavien 15 vuoden kuluessa. Pilaantuneiden maa-alueiden kunnostamisen on arvioitu maksavan noin 400—700 miljoonaa euroa. Kuntien osuuden on arvioitu olevan jopa 220 miljoonaa euroa.

Alueet, joiden pilaantumisen vastuunkantajia ei löydy, ovat usein entisiä kaatopaikkoja tai teollisuusalueita. Käytännössä kunnostusvastuu lankeaa kokonaisuudessaan kunnille.

On välttämätöntä, että valtio osallistuu puhdistuskustannuksiin siten, että kustannukset jaetaan kuntien ja valtion kesken.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2009 talousarvioon momentille  35.10.77 lisäyksenä 500 000 euroa pilaantuneiden maa-alueiden kunnostukseen Vantaalla.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2008

  • Jaakko Laakso /vas