TALOUSARVIOALOITE 404/2006 vp

TAA 404/2006 vp - Matti Kauppila /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen työttömien yhdistysten tukemiseen Päijät-Hämeessä

Eduskunnalle

Maassamme on liki kaksisataa työttömien yhdistystä. TE-keskukset vähentävät jatkuvasti yhdistyksille kohdistettuja avustuksiaan. Yhdistykset ovat joutuneet tiukoille rahoituksen hankkimisessa. Yhdistysten toiminta on uhattuna esimerkiksi Päijät-Hämeessä.

Työttömien yhdistysten toimintaa, on yhteiskunnalle edullista toimintaa. Yhdistysten työllistämiskustannukset ovat vain promillen luokkaa verrattuna normaaliin yritystoiminnan avustamiseen ja käynnistämiseen.

Työttömien yhdistykset kouluttavat työttömiä ja työttömyysuhan alaisia henkilöitä. Verottaja kuitenkin katsoo toiminnan liiketoiminnaksi, vaikka tulot kyseisissä yhdistyksissä käytetään laitteiden, opetuksen, työelämään valmennuksen ja tuotevalmistuksen kuluihin sekä investointeihin. Myös vapaaehtoisten henkilöiden työpanoksen käyttö tämänlaatuisissa tapauksissa katsotaan veronkierroksi. Esille on tuotu ratkaisuna ns. sosiaalista yritysajatusta.

TE-keskukset voivat olla aktiivisemmin työttömien yhdistysten toimintojen käynnistäjinä. Yhdistyksissä avustukset kohdennettaisiin tärkeisiin valmistuksen osa-alueisiin ja koulutukseen sekä syrjäytymisen ehkäisemiseen. Työttömien yhdistyksistä saataisiin näin paikkakunnan todellisia "kehitysyhtiöitä" edullisin rahoituskustannuksin. Näin avautuisi mahdollisuuksia kehittää kolmannen sektorin toimintaa ilman verosanktioiden pelkoa.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  34.06.51 lisäyksenä 200 000 euroa työttömien yhdistysten tukemiseen Päijät-Hämeessä.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Matti Kauppila /vas