TALOUSARVIOALOITE 539/2010 vp

TAA 539/2010 vp - Jari Leppä /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Savonlinnan ja Varkauden lentoliikenteen tukemiseen

Eduskunnalle

Joukkoliikenteen palvelujen ostoon ja kehittämiseen liittyen vuoden 2011 talousarvioesityksessä todetaan, että Savonlinnan ja Varkauden säännöllisen lentoliikenteen ostolla turvataan erityisesti elinkeinoelämälle tarpeellisia yhteyksiä. Helsinki—Varkaus—Savonlinna—Helsinki välisen liikenteen (kolmiolennon) rahoittamiseen osallistuvat valtion lisäksi myös paikalliset ja alueelliset tahot. Kolmiolennon tuki valtion talousarviossa on miljoona euroa, joka ei riitä kattamaan lentojen kustannuksia, vaan yhä kasvava osuus jää muiden toimijoiden maksettavaksi. Valtion maksuosuus sopimuskaudella ei tulisi olla rajattu enintään 50 %:iin liikenteen ostokustannuksista.

Alueen kehittämiseksi sekä elinkeinoelämän ja ulkomaille suuntautuvien jatkoyhteyksien turvaamiseksi alueen riittävät lentoyhteydet on turvattava valtion lisärahoituksella.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  31.30.63 lisäyksenä 400 000 euroa Savonlinnan ja Varkauden lentoliikenteen tukemiseen.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Jari Leppä /kesk
  • Olli Nepponen /kok
  • Lenita Toivakka /kok
  • Pauliina Viitamies /sd
  • Katri Komi /kesk
  • Heli Järvinen /vihr