TALOUSARVIOALOITE 67/2006 vp

TAA 67/2006 vp - Tarja Cronberg /vihr 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen yöjunaliikenteen palauttamiseen Pohjois- ja Itä-Suomeen

Eduskunnalle

VR Oy lopetti 3.9.2006 yöjunat reiteillä Turku—Tampere—Pieksämäki—Joensuu, Helsinki—Kouvola—Pieksämäki—Kajaani—Oulu sekä Rovaniemi—Kemijärvi.

Yöjunien lakkauttaminen haittaa monella tavalla kansalaisten elämää, kun mahdollisuus matkustaa Suomen puolelta toiselle yön yli poistui syyskuun alussa. Junavuorojen lakkauttaminen vaikeuttaa liikkumista ja pakottaa siirtymään lentoliikenteeseen tai oman auton käyttöön. Se tekee alueista vähemmän houkuttelevia ja entisestään lisää alueiden epätasa-arvoisuutta. Kun edullisin ja työpäiviä vähiten rasittava ja matkustajien aikaa eniten säästävä tapa matkustaa lakkautettiin, niin erityisesti kansalaisjärjestöjen ja korkeakoulujen toimintamahdollisuudet heikkenivät. Heikot liikenneyhteydet vaikeuttavat jo muutenkin muuta maata heikommassa asemassa olevien syrjäisten alueiden kilpailukykyä ja heikentävät alueiden vetovoimaa yritysten ja asumisen sijaintipaikkoina. Yöjunien lakkauttaminen vain kiihdyttää tätä kehitystä. Yöjunien lakkauttaminen tullee myös vähentämään työpaikkoja matkailualalla ja vaarantaa elinkeinoelämän kehityksen Itä-Lapissa, Pohjois-Karjalassa, Pohjois-Savossa ja Kainuussa. Kaiken kaikkiaan junavuorojen lakkauttaminen on huonoa alue-, liikenne- ja ilmastopolitiikkaa.

Rautatieliikenteen asiakasmäärät ovat kasvaneet viime vuosina. Kun vuonna 2004 rautatieliikenteen henkilöliikenteessä kirjattiin 60 134 000 matkaa, oli vuonna 2005 luku 63 493 000. Rautatieliikenteen henkilöliikenteen matkamäärät kasvoivat siis 5,6 %. Myös henkilökilometrit kasvoivat. Kaukojunissa tehtiin yhteensä 12,5 miljoonaa matkaa vuonna 2005, kasvua edelliseen vuoteen oli 3,1 %. Yöjunissa makuuvaunussa matkustavia asiakkaita oli vuonna 2005 yhteensä 471 000.

Koska VR Oy ei ole halukas liikennöimään yöjunia ilman merkittävää yhteiskunnan tukea, tulee erilaisia vaihtoehtoja yöjunaliikenteen jatkamiseksi tutkia. Tällaisia ovat mm. liikenteen kilpailuttaminen ja vaihtoehtoiset reitit. Parasta ratkaisua etsittäessä tulee yöjunien liikennöintiä jatkaa. Kansalaisten osallistumiseen, työntekoon ja vapaa-aikaan vaikuttavat yöjunaliikenteen lakkautuspäätökset tulee purkaa, sillä joukkoliikenteen alasajo pitkien välimatkojen maassa on kestämätöntä kehitystä.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  31.60.65 lisäyksenä 6 000 000 euroa Pohjois- ja Itä-Suomen yöjunaliikenteen palauttamisen tukemiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Tarja Cronberg /vihr