TALOUSARVIOALOITE 673/2005 vp

TAA 673/2005 vp - Mikaela Nylander /r ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Lapinjärven kunnostamiseen

Eduskunnalle

Itä-Uudellamaalla on yli 30 kunnostustarpeessa olevaa järveä. Näistä tärkeimpiä kohteita ovat mm. Askolan Etu- ja Takajärvi, Liljendalin Hopomträsket ja Sävträsket, Myrskylän Valkjärvi sekä Lapinjärven Lapinjärvi. Suurimpana ongelmana järvissä on rehevöityminen ja sen aiheuttamat leväkukinnat sekä virkistysarvon heikkeneminen. Tärkeimpänä kunnostusmenetelmänä on käytetty tehokalastusta, joka on todettu tehokkaaksi ja riskittömäksi menetelmäksi. Kunnostuksiin liittyy yleensä vesistön kuormituksen vähentäminen, joka vaikuttaa myös koko vesistöalueen tilaan ja vähentää osaltaan Itämereen kohdistuvaa kuormitusta. Kunnostushankkeet toteutetaan ja rahoitetaan yhteistyössä esimerkiksi kuntien, vesiensuojeluyhdistysten ja osakaskuntien kanssa. Hankkeilla on myönteinen vaikutus myös kylien elinvoimaisuuteen ja matkailuun. Valtio rahoittaa näitä hankkeita ympäristötyömäärärahoista.

Lapinjärven pinnan nostosta on kulunut 16 vuotta. Hyötyvaikutukset eivät ole vastanneet odotuksia, koska kunnostustyö jäi tavallaan kesken rantojen ruoppauksen ja järveen tulevien ravinteiden ehkäisyn osalta. Vähävesistöisellä alueella järven kunnostus on erittäin tärkeää. Kunnostuksesta on tehty yleissuunnitelma. Vireillä on esiselvitys, jonka lopputuloksena on järven ja sen oheisalueiden kunnostus ja saneerausohjelma.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  35.10.77 lisäyksenä 1 000 000 euroa Lapinjärven kunnostamiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Mikaela Nylander /r
  • Astrid Thors /r