TALOUSARVIOALOITE 675/2005 vp

TAA 675/2005 vp - Lauri Oinonen /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen erikoispoliisikoirien koulutukseen

Eduskunnalle

Erikoiskoulutetut palvelukoirat on todettu hyvin tarpeellisiksi eri tehtävissä, mm. kadonneitten etsinnässä ja poliisien ja rajavartijoiden työssä. Viime aikoina huumeiden maahantuonti ja käyttö on voimakkaasti lisääntynyt. Se on muodostumassa uhkaksi suomalaiselle yhteiskunnalle sekä suureksi ongelmaksi itse huumeidenkäyttäjille. Siksi olisi hyvin tarpeellista estää huumeiden maahantulo ja sitä kautta vähentää huumeiden käyttöä.

Poliisi, tulli ja rajavartiolaitos tarvitsevat työhönsä mahdollisimman tehokkaat resurssit sekä entistä tiiviimmän yhteistyön keskenään voimavarojen kokoamiseksi. Eräs apuväline niiden toiminnassa on erikoiskoulutettu palvelu- tai poliisikoira. Tällä hetkellä mitä ilmeisin ja kipein tarve on saada lisää erikoiskoulutettuja poliisikoiria mm. huumeiden maahantulon estämiseksi.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  26.75.21 lisäyksenä 420 000 euroa erikoispoliisikoirien koulutukseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Lauri Oinonen /kesk
  • Tony Halme /ps