TALOUSARVIOALOITE 687/2005 vp

TAA 687/2005 vp - Lauri Oinonen /kesk ym.

Tarkistettu versio 2.2

Määrärahan osoittaminen Haapamäen Uusi Nousu -projektille

Eduskunnalle

Keuruun kaupungin Haapamäen taajama on menettänyt yli 700 valtion eri sektoreiden työpaikkaa kuluneiden vuosikymmenten aikana. Nämä ovat tapahtuneet pääosin rautateiden sektorilla, mutta myös mm. poliisitoimessa on merkittävä menetys Haapamäen liikkuvan poliisin tukikohdan lopettamisen myötä. Haapamäen taajaman nostamiseksi uuteen menestykseen ja asukasmäärän kaksinkertaistamiseksi nykyisestä noin 2 000:sta 4 000:een asukkaaseen on käynnistetty Haapamäen Uusi Nousu -projekti. Tähän osallistuvat Haapamäen yrittäjät, Keuruun kaupunki ja sen omistama elinkeinoyhtiö Keulink.

Projektille palkataan aloitusvaiheessa kaksi henkilöä, ja he laajentavat edelleen toimintaa ja yhteistyötä elinkeinoelämän, matkailun, asuntoalueiden rakentamisen, kulttuurin, koulutuksen ym. sektoreilla. Kyse on kymmenen vuotta kestävästä projektista, joka etenee ja muuttuu aina esille tulevien tilanteiden mukaan. Keuruun kaupunki on osaltaan voimakkaasti panostanut Haapamäen infrastruktuurin parantamiseen. Muun muassa vesi- ja viemäriverkoston runkolinjat on uusittu vuosina 2002—2003 aina Riihon kylälle asti ja Keuruun Sähkö Oy (omistajina Keuruun kaupunki ja Fortum) on uudistanut sähkön runkoverkoston Haapamäellä vuosina 2003—2004. Lisäksi Keuruun kaupunki on sijoittanut yli 4 miljoonaa euroa Haapamäen Höyryveturipuistoon, jonka tehtävä on itse asiassa vaalia kunnallista,ZF kansallista höyryveturikulttuuria, jonka kustannuksien ei pitäisi kuulua yksin Keuruun kaupungille, kuten tähän asti on tapahtunut.

Haapamäen kehitysedellytyksien parantamiseksi Keuruun kaupunki on päättänyt kesällä 2004 jatkaa Haapamäen yhteiskoulun lukion ylläpitoa, vaikka sen kustannukset ovat kolminkertaiset oppilasta kohti verrattuina Keuruun keskustaajamassa toimivan lukion oppilaskustannuksiin. Keuruun kaupunki on panostanut tuntuvasti Haapamäen yhteiskunnan rakenteiden vahvistamisen puolesta voittaakseen vaikeudet, jotka ovat pääasiallisesti aiheutuneet valtion toimenpiteistä. Nyt yhtenä valtion toimena Haapamäen kehittämiseksi tulisi myöntää alla oleva määräraha Haapamäen Uusi Nousu -hankkeelle. Tähän mennessä Haapamäen Uusi Nousu -projekti on esiselvitysvaiheessa, mikä osoittaa perustelluksi myöntää myös jatkotoimille rahoitusta.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  30.10.61 lisäyksenä 160 000 euroa Haapamäen taajama-alueen kehittämiseen tarkoitetun Haapamäen Uusi Nousu -hankkeen viemiseen eteenpäin ja sen tavoitteiden toteuttamiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Lauri Oinonen /kesk
  • Petri Neittaanmäki /kesk