TALOUSARVIOALOITE 743/2006 vp

TAA 743/2006 vp - Jouko Laxell /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen rintamaveteraanien kuntoutukseen

Eduskunnalle

Vuoden 2005 tilinpäätöksen mukaan rintamaveteraanien kuntoutukseen käytettiin yhteensä 47,8 miljoonaa euroa. Hallitus alensi vuoden 2006 määrärahaa 5,5 miljoonaa. Nyt hallitus esittää vähennettäväksi edelleen 4 miljoonaa euroa. Se merkitsee, että vuodesta 2005 määrärahaa on vähennetty noin 9,5 miljoonaa euroa, joka on lähes 20 prosenttia vuonna 2005 rintamaveteraanien kuntoutukseen käytetystä rahasta. Hallitus perustelee esitystään sillä, että rintamaveteraanien kuntoutuksessa korostuu avo- ja lähikuntoutus.

Tosiasiassa rintamaveteraanien laitos- sekä lähi- ja avokuntoutuksen tarve kasvaa jatkuvasti, vaikka rintamaveteraanien määrä vähentyykin. Hallituksen esityksessä talousarvioksi ehdotetaan, että rintamaveteraanien kuntoutusmäärärahaa voisi käyttää myös tutkimus- ja matkakulumenojen maksamiseen. Tätä taustaa vasten on selvää, että määräraha tulee korottaa tarpeen mukaiseksi.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  33.92.59 lisäyksenä 10 000 000 euroa rintamaveteraanien kuntoutukseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Jouko Laxell /kok