TALOUSARVIOALOITE 751/2006 vp

TAA 751/2006 vp - Jari Leppä /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Koirakiven ja Pertunmaan välisen paikallistien parantamiseen

Eduskunnalle

Koirakiven ja Pertunmaan välisen paikallistien 15076 päällystäminen ja parantaminen kirkonkylältä valtatien 5 risteykseen on oleellisen tärkeää turvallisuustekijöiden vuoksi. Tie on vilkkaasti liikennöity, sitä käytetään työ- ja asiointiliikenteen lisäksi koululaiskuljetuksiin ja puutavarakuljetuksiin. Tien varrella sijaitsee Pöylinniemen lomakeskus ja useita loma- ja vuokramökkejä, jotka lisäväät matkailuliikennettä tiellä.

Tie on tällä hetkellä molemmista päistä päällystetty, ja välissä on noin 4 kilometrin päällystämätön osuus. Tämän vuoksi tien kunnossapito on hankalampaa ja kalliimpaa, kuin jos tie olisi kokonaan päällystetty.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 700 000 euroa Koirakiven ja Pertunmaan välisen paikallistien 15076 parantamiseen.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Jari Leppä /kesk