TALOUSARVIOALOITE 779/2010 vp

TAA 779/2010 vp - Kari Rajamäki /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Maahanmuuttoviraston toimintamenoihin

Eduskunnalle

Maahanmuuttajien kotoutumisen ja työllistymisen määrärahoja leikataan, ja hakemusten käsittely Maahanmuuttovirastossa on edelleen pahoin ruuhkautunut. Sisäasiainministeriön mukaan Maahanmuuttovirastossa tarvittaisiin pelkästään perheenyhdistämishakemusten käsittelyyn 1,8 miljoonaa euroa lisärahoitusta käsittelyaikojen lyhentämiseksi lain mukaiselle tasolle yhdeksään kuukauteen.

Pahoin ruuhkautunutta hakemusten käsittelyä ei ole mahdollista lyhentää pelkästään prosesseja ja yhteistyötä tehostamalla. Pelkästään perheenyhdistämishaastatteluja on tällä hetkellä tekemättä noin 5 000. Hakemusten nopea käsittely on sekä hakijan että koko yhteiskunnan etu.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2011 talousarvioon momentille  26.40.01 lisäyksenä 1 800 000 euroa maahanmuuttoviraston toimintamenoihin.

Helsingissä 20 päivänä syyskuuta 2010

  • Kari Rajamäki /sd
  • Pauliina Viitamies /sd
  • Matti Ahde /sd