TALOUSARVIOALOITE 808/2007 vp

TAA 808/2007 vp - Minna Sirnö /vas ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Eurooppalainen Suomi ry:n tukeen

Eduskunnalle

Eurooppalainen Suomi ry on sitoutumaton kansalaisjärjestö, joka pyrkii edistämään Euroopan integraatiota ja herättää sitä koskevaa kansalaiskeskustelua. Yhdistys järjestää keskustelutilaisuuksia, tiedottaa EU-asioista, edistää eurooppalaisen kulttuurin tuntemusta Suomessa ja koordinoi vuosittaisen Eurooppapäivän 9. toukokuuta tapahtumia Suomessa. Eurovaaleissa järjestö tarjoaa kaikille ehdokkaille vaalikiertueen ja yhteisen esiintymisfoorumin.

Vuonna 1994 perustettu Eurooppalainen Suomi ry on vakiinnuttanut asemansa aktiivisena osana kansainvälistä Eurooppa-liikettä ja suomalaista järjestökenttää. Yhteisöjäseniä ovat mm. SAK, STTK, Akava, Taloudellinen Tiedotustoimisto ja MTK. Henkilöjäsenten määrä ylittää tänä vuonna 2 000 jäsenen rajan, alueyhdistyksiä on kaikkiaan 15. Eurooppalainen Suomi ry:n nuorisojärjestö Eurooppanuoret ry on erittäin aktiivinen, ja lähes puolet jäsenistä on alle 35-vuotiaita.

Eurooppalainen Suomi ry:n toiminnan volyymi on laajentunut voimakkaasti viime vuosien aikana, mittaapa sitä tapahtumien määrällä, jäsenmäärän kehityksellä tai julkisella näkyvyydellä. Eurooppalainen Suomi ry:n visiona on kehittyä Suomen johtavaksi julkisen EU-keskustelun foorumiksi. Erityisesti Eurooppalainen Suomi ry keskittyy vahvistamaan julkaisutoimintaansa ja korkeatasoisia keskustelutilaisuuksia. Järjestö tarjoaa myös Suomessa vieraileville komissaareille ja EU-asioista vastaaville ministereille mahdollisuuden vuoropuheluun kansalaisyhteiskunnan kanssa yleisötilaisuuksien ja paneelien kautta. Eurooppalainen Suomi ry:n valtionapu on pysynyt 219 000 eurossa vuodesta 2001 lähtien. Toiminnan laajentuminen, samalla kun kiinteät kustannukset inflaation ja palkankorotusten myötä vääjäämättömästi nousevat, johtaa järjestön nykyisellä valtionavun tasolla tilanteeseen, jossa se tekee säännöllisesti negatiivisen tilinpäätöksen. Samoin järjestö joutuu rajoittamaan projektitoimintaansa, koska valtionapu ei riitä EU-projektien vaatimiin omavastuuosuuksiin.

Eurooppalainen Suomi ry on sitoutunut kehittämään omaa varainhankintaansa: henkilö- ja yhteisöjäsenten kasvava määrä tuo jäsenmaksuja, yhdessä yhteistyökumppanien kanssa järjestetyt tilaisuudet säästävät kustannuksia ja Eurooppalainen Suomi ry on ulkoistamassa lehtensä ilmoitusmarkkinoinnin alan yritykselle. Nämä toimenpiteet eivät kuitenkaan yksinään riitä tasapainottamaan järjestön taloutta toiminnan yhä laajentuessa.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  24.99.50 lisäyksenä 56 000 euroa Eurooppalainen Suomi ry:lle myönnettävän määrärahan nostamiseen 275 000 euroon.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Minna Sirnö /vas
  • Martti Korhonen /vas
  • Matti Kauppila /vas
  • Merja Kyllönen /vas