TALOUSARVIOALOITE 877/2001 vp

TAA 877/2001 vp - Pekka Nousiainen /kesk 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen maa- ja puutarhatalouden kansallisen tuen korottamiseen

Eduskunnalle

Hallitus lupasi ohjelmassaan, että Suomen maatalous saa kestävän kilpailukyvyn yhteismarkkinoilla ja että maatalouden kansallinen tuki turvataan vuoden 1999 tasoisena. Nyt hallitus on jälleen leikkaamassa maataloustukea. Maanviljelijöiden tulotaso on pudonnut viime vuosina 33 %, ja he tuntevat käden kaventuneella tilipussillaan yhä kylmemmin.

Maaseudun elinkeinojen tulevaisuuden turvaamiseksi olisi välttämätöntä, että turvataan maatalouden kannattavuus ja viljelijöiden kohtuullinen tulotaso. Hallituksen esittämällä leikkausmallilla on tuhoisat ja kipeät seuraukset. Eli on siis välttämätöntä, että kansallisen tuen määräraha palautetaan vuoden 1999 tasolle.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2002 talousarvioon momentille  30.12.41 42 000 000 euroa maa- ja puutarhatalouden kansallisen tuen korottamiseen.

Helsingissä 18 päivänä syyskuuta 2001

  • Pekka Nousiainen /kesk