TALOUSARVIOALOITE 951/2002 vp

TAA 951/2002 vp - Olli Nepponen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Koskenmylly—Koitti-maantien perusparantamiseen

Eduskunnalle

Koskenmylly—Koitti-maantien 4251 toimenpideselvitys on tehty jo noin 3 vuotta sitten. Tie on erityisen herkkä kelirikkoajan ongelmille. Tien kunnostustöiden pikainen toteuttaminen on tärkeä paikallisen läpivuotisen liikenteen lisäksi eteläisen Suomen puunjalostuslaitosten puuhuollon ja puolustusvoimien Toivakan varikon liikenteen turvaamisen kannalta.

Koskenmylly—Koitti -maantien vaikutuspiiristä käydään runsaasti töissä kuntakeskuksissa ja Heinolassa. Huonokuntoisuus heikentää alueen kehittymismahdollisuuksia ja vähentää muuttohalukkuutta alueelle.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 1 000 000 euroa Koskenmylly—Koitti-maantien perusparantamiseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Olli Nepponen /kok