TALOUSARVIOALOITE 957/2002 vp

TAA 957/2002 vp - Olli Nepponen /kok 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Voikosken tien peruskunnostuksen loppuun saattamiseen

Eduskunnalle

Maantie Heinolasta Voikoskelle, ns. Voikosken tie , on ollut peruskorjauksen alla lyhyinä osuuksina yli vuosikymmenen noin 17 kilometrin matkalla, eli noin puolet on tehty. Voikosken tie on väliinputoaja, joka helposti jää syrjään, vaikka sen loppuosan kunnostaminen olisi helppo järjestää. Tien ongelmana on sijainti tiepiirien ja TE-keskusten toimialueiden sekä kuntien rajalla. Kunnostamista on siirretty jatkuvasti myöhemmäksi muiden hankkeiden mennessä edelle.

Voikosken tien parantaminen on tärkeää, sillä tie on tärkeä yhteys niille alueille, jotka jäävät valtatien 5 ja kantatien 46 väliin. Tie on tärkeä laajoille seuduille ja niiden yrittäjille, työssä kävijöille, asukkaille ja loma-asukkaille. Tiellä on merkitystä maa- ja metsätaloudelle, Kuijärvi-Sonnasen ja Valkelan erämaa-alueiden sekä Mäntyharjun matkailulle ja erityisesti Voikosken teollisuudelle. Woikoski Oy:n kaasuntuotanto on strategisesti tärkeää teollisuuttamme. Myös Mäntyharjun ja Jaalan reuna-alueilla tiellä on merkittävä rooli.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  31.24.21 lisäyksenä 1 000 000 euroa Voikosken tien peruskunnostuksen loppuun saattamiseen.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Olli Nepponen /kok