TALOUSARVIOALOITE 969/2005 vp

TAA 969/2005 vp - Timo Seppälä /kok ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen Lahti-Vesivehmaan lentokentän kehittämiseen

Eduskunnalle

Lahti-Vesivehmaan lentokentän kehittämistyössä on edessä merkittäviä haasteita. Yksi näistä on edellytysten luominen Malmin lentokentältä mahdollisesti pois siirrettävän lentäjäkoulutuksen siirtämiseen Lahti-Vesivehmaan lentokentälle. Kenttä sopisi erittäin hyvin lentäjäkoulutukseen. Päijät-Hämeen lentokenttäsäätiön kenttä palvelee ennen kaikkea elinkeinoelämää.

Lentokentän kehittämisestä on tehty laajamittainen suunnitelma. Kiireellisin toimenpide on kentän yleisö- ja koulutusrakennuksen toteuttaminen. Kustannusarvio on 350 000 euroa. Seuraavat kehittämisvaiheet käsittävät kentän saattamisen mittarilähestymiskentäksi ja pääkiitotien jatkamisen 1 500 metriin sekä erinäisten hallitilojen rakentamisen.

Lentokentän nykyiseen varustukseen kuuluu 1 200 metrin pituinen ja 30 metrin levyinen päällystetty kiitotie, joka on suurtehovalaistu ja jolle laskeutumista varten on asennettu ns. liukukulmavalot. Päällystettyjä yhdysteitä on 1 800 metriä. Kentällä on lennonjohtotorni ja polttoainesäiliö päällystettyine alueineen. Vuonna 1997 kentälle hankittiin automaattinen sääasema, joka palvelee koko maassa tapahtuva lentokenttäliikennettä.

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2006 talousarvioon momentille  31.52.41 lisäyksenä 350 000 euroa Lahti-Vesivehmaan lentokentän kehittämiseen.

Helsingissä 26 päivänä syyskuuta 2005

  • Timo Seppälä /kok
  • Matti Kauppila /vas
  • Maija-Liisa Lindqvist /kesk
  • Juha Rehula /kesk
  • Jouko Skinnari /sd
  • Tuija Nurmi /kok