TALOUSARVIOALOITE 980/2007 vp

TAA 980/2007 vp - Pia Viitanen /sd ym.

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen eläinkokeiden vaihtoehtojen tukemiseen

Eduskunnalle

Laki koe-eläintoiminnasta (62/2006) toteaa, että eläinkoe tulee korvata, jos se tavoitellun tuloksen saavuttamiseksi on mahdollista, myös osittain muulla tieteellisesti luotettavalla menetelmällä, joka ei edellytä eläimen käyttöä, tai menetelmällä, jossa eläinten kokonaismäärää tai eläimille aiheutettavaa kipua, tuskaa, kärsimystä ja pysyvää haittaa voidaan vähentää. Silti Suomessa eläinkokeiden käyttö vain lisääntyy vuosi vuodelta.

Vuonna 2005 Suomessa käytettiin koe-eläiminä noin 250 000:ta eläintä. Kasvua vuoteen 2004 verrattuna on kuusi prosenttia. Suurelta osaltaan kasvu johtuu kalojen koe-eläinkäytön lisääntymisestä. Muiden koe-eläinten yhteenlaskettu käyttömäärä lisääntyi kuitenkin myös edellisestä vuodesta 0,4 prosenttia.

Yli 80 prosenttia eläinkokeista tehdään biologisessa perustutkimuksessa ja ihmisten sairauksiin liittyvissä tutkimuksissa. Eläinkokeista ei lyhyellä aikavälillä kokonaan olekaan mahdollista päästä, mutta niitä on mahdollista merkittävästi vähentää satsaamalla määrätietoisesti eläinkokeiden vaihtoehtojen kehittämiseen. Näitä vaihtoehtoisia menetelmiä ovat mm. kudosviljely ja erilaisten teknisten menetelmien käyttö. Ihmiskudoksen käyttö on usein myös lääketieteellisesti luotettavampaa kuin koe-eläinten käyttäminen.

Käytännön toimenpiteet eläinkokeiden vähentämiseksi ovat kuitenkin jääneet vähäisiksi, ja koe-eläinten määrä on pysynyt ennallaan. Valtion alaisissa laitoksissa, kuten yliopistoissa, on sitä vastoin käynnissä hankkeita, joissa koe-eläinten käyttöä pyritään merkittävästi lisäämään. Korvamerkittyä rahaa eläinkokeita korvaavia menetelmiä kehittäviin tutkimuksiin on maassamme jaettu vuosittain alle 40 000 euroa. Tämä on murto-osa siitä summasta, joka käytetään koe-eläintoimintaan ja eläinkokeisiin. Pelkästään koe-eläintoiminnan perusedellytysten turvaamiseen (koe-eläinten tilat ja hoito) kului yliopistoissamme jo vuonna 1998 lähes 50 miljoonaa markkaa. Esimerkiksi Ruotsin valtio tukee vaihtoehtojen kehittämistä vuosittain miljoonilla kruunuilla (vuonna 2006 lähes 2 milj. euroa).

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2008 talousarvioon momentille  30.30.20 lisäyksenä 300 000 euroa eläinkokeiden vaihtoehtojen tukemiseen.

Helsingissä 24 päivänä syyskuuta 2007

  • Pia Viitanen /sd
  • Pauliina Viitamies /sd
  • Satu Taiveaho /sd
  • Tuula Väätäinen /sd
  • Susanna Huovinen /sd
  • Rakel Hiltunen /sd