Viimeksi julkaistu 9.2.2024 20.21

Toimenpidealoite TPA 20/2015 vp 
Carl Haglund ym. 
 
Toimenpidealoite kuntien tehtävien vähentämisestä

Eduskunnalle

Kunnilla oli vuonna 2012 yhteensä 535 lakisääteistä tehtävää. Ne perustuivat yli 130 lakiin ja asetukseen. Suurin osa sai alkunsa 1990-luvulla, mutta kehitys on myös 2000-luvulla mennyt kohti yhä useampia ja yhä yksityiskohtaisempia tehtäviä. Vuoden 2012 jälkeen uudet tehtävät ovat lisääntyneet siitä huolimatta, että kuntien tehtäviä on myös määrätietoisesti pyritty vähentämään. Syntyneiden uusien tehtävien osuus on kuitenkin suurempi kuin lakkautettujen tai kuntien vastuualueelta siirrettyjen tehtävien osuus. Lisääntyneet tehtävät ja velvoitteet ovat puolestaan lisänneet julkisen talouden taakkaa. 

Pidämme alla olevia toimenpiteitä alkuna ja esimerkkeinä toimenpiteistä kuntien tehtävien ja velvoitteiden vähentämiseksi: 

  • Otetaan käyttöön joustavampi henkilöstömitoitus vanhustenhuollossa siten, että hoitotaakka otetaan huomioon. 
  • Otetaan käyttöön joustavammat huonekokoa koskevat vaatimukset vanhusten asunnoissa. Ikääntyneiden ja muiden ryhmien tulee voida asua samassa asumismuodossa, ja kevyempää ja raskaampaa hoitoa tarvitsevia potilaita tulee olla mahdollista yhdistää. 
  • Vähennetään vanhustenhuollon ja dementiahoidon laitospainotteisuutta. 
  • Rajoitetaan oikeus yleiseen hammashoitoon 25 vuoden ikään. 
  • Lopetetaan ajokorttitodistusten ja muiden todistusten käsittely terveyskeskuksissa. 
  • Poistetaan kuntoutuksen asiakasyhteistyö kuntien tehtävistä. 
  • Lopetetaan potilastietojen paperiarkistointi. 
  • Poistetaan terveydenhuollon normeja ja suosituksia. 
  • Parannetaan sosiaali- ja terveyden huollon henkilökuntaa koskevia johtamis- ja hallintoprosesseja siten, että henkilökunta saa keskittyä papereiden sijaan potilaisiin. 
  • Otetaan käyttöön pysäköintipaikkoja koskevat joustavammat vaatimukset kerrostalorakentamisessa. 
  • Otetaan käyttöön joustavammat prosessit maankäytön suunnittelussa, esim. asema- ja yleiskaavoituksessa.  
  • Vähennetään ELY-keskusten mahdollisuuksia pidentää kaavoitusprosesseja valituksilla ja lisäselvityksiä koskevilla vaatimuksilla. 
  • Yksinkertaistetaan menettelyä ja todistusten tarvetta rakennuslupa-asioissa ja rakennushankkeiden turvallisuuskoordinoinnissa. 
  • Luovutaan luottamushenkilömaksujen vähennysoikeudesta. 
  • Luovutaan tilastolain tiedonluovutusvelvollisuudesta. 
  • Luovutaan velvollisuudesta hankkia väestölaskennassa tarvittavia tiloja. 
  • Otetaan käyttöön joustavampi kuntien työsuojelutoimenpiteiden valvonta. 
  • Otetaan käyttöön valtuustoaloitteiden enimmäismäärä valtuutettua kohti sekä muita ryhmiä tai yksilöitä kohti, joilla on aloiteoikeus. 
  • Tarkistetaan koulujen ryhmäkokoja koskevia vaatimuksia. 
  • Sisällytetään kouluavustajat opettaja-oppilas-suhdelukuun. 
  • Keskitetään yleissivistävän koulutuksen oppimateriaalin hankinta ja pidetään huolta digitaalisen aineiston käyttöön siirtymisestä. 

Haluamme vähentää kuntien menoja tuntuvasti, jotta kunnat voivat keskittyä ydintoimintaansa, toisin sanoen hyvien lähipalvelujen tarjoamiseen kuntalaiselle. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotamme,

että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin kuntien tehtävien vähentämiseksi huomattavasti. 
Helsingissä 10.11.2015 
Carl Haglund 
Anna-Maja Henriksson 
Anders Adlercreutz 
Eva Biaudet 
Thomas Blomqvist 
Mats Löfström 
Mikaela Nylander 
Joakim Strand 
Stefan Wallin