Viimeksi julkaistu 3.7.2025 18.10

Toimenpidealoite TPA 42/2023 vp 
Sofia Virta vihr 
 
Toimenpidealoite vähäisen yritystoiminnan alarajan nostamisesta

Eduskunnalle

Arvonlisävero on tuotteen tai palvelun arvonlisää verottava vero, jota kantavat alv-velvolliset yritykset. Niiden yritysten, joiden toiminta on pienimuotoista, eli joiden liikevaihto jää tilikauden aikana alle 15 000 euron, on mahdollista saada vapautus arvonlisäveron maksamisesta. Näiden yritysten ei siis tarvitse laskuttaa arvonlisäveroa osana tuotteidensa myyntihintaa. Samalla ne eivät kuitenkaan voi vähentää hankintojensa arvonlisäveroja. 

Lisäksi Suomessa on käytössä arvonlisäveron alarajahuojennus, joka on ollut vastaantulo yrittäjille ja yrityksille, jotka kuuluvat alv-rekisteriin ja joiden 12 kuukauden tilikauden liikevaihto on alle 30 000 euroa. Nyt kuitenkin huojennus poistuu vuoden 2025 alusta EU-direktiivin takia, eikä hallitus ole nostamassa vähäisen toiminnan alarajaa 15 000 eurosta.  

Vähäisen toiminnan alarajan nostaminen esimerkiksi 20 000 euroon vähentäisi valtion verotuloja 21 miljoonalla eurolla, mutta helpottaisi pienituloisimpien yrittäjien verotaakkaa. Osaltaan tämä vahvistaisi myös Suomen profiilia maana, jossa on kannattavaa investoida ja yrittää. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin vähäisen yritystoiminnan alarajan nostamiseksi 20 000 euroon. 
Helsingissä 11.12.2023 
Sofia Virta vihr