Viimeksi julkaistu 29.7.2025 16.55

Toimenpidealoite TPA 74/2024 vp 
Kaisa Garedew ps 
 
Toimenpidealoite antisemitististen symbolien, lippujen ja iskulauseiden käyttämisen kriminalisoimisesta

Eduskunnalle

Antisemitismi eli juutalaisvastaisuus on lisääntynyt Suomessa viime vuosien aikana. Ihmisoikeuskeskuksen ja oikeusministeriön 22.5.2024 julkaiseman raportin mukaan 93 prosenttia 16—34-vuotiaista suomenjuutalaisista vastaajista oli kohdannut antisemitismiä. 35—54-vuotiailla osuus oli 84 prosenttia ja 55-vuotiailla sekä sitä vanhemmilla vastaajilla 73 prosenttia. Antisemitismiä oli kohdattu muun muassa internetissä, mielenosoituksissa, julkisilla paikoilla ja mediassa. 

Hallitus on sitoutunut kitkemään antisemitismiä ja edistämään myös juutalaisten yhdenvertaista kohtelua Suomessa. Syyskuussa julkaistun rasismin vastaisen toimenpideohjelman mukaisesti hallitus on jo toteuttanut tai toteuttamassa useita antisemitismin vastaisia toimenpiteitä. Esimerkiksi vainojen uhrien muistopäivän nimi on muutettu kansainvälisen käytännön mukaisesti holokaustin uhrien muistopäiväksi, holokaustin kiellon kriminalisointia rikoslaissa ollaan selventämässä ja Suomen juutalaisten seurakuntien turvallisuuden edistämiseen myönnetään 400 000 euroa vuodessa. Näiden lisäksi tullaan toteuttamaan selvitys natsismin ja kommunismin symbolien käyttämisen kriminalisoinnista. 

Pelkkien natsismiin ja kommunismiin liittyvien symbolien lisäksi olisi syytä kieltää myös antisemitististen, antisionististen ja islamististen terroristijärjestöjen, kuten Hamasin ja Hizbollahin, liput, iskulauseet ja muut symbolit. Esimerkiksi Hamasin "From the river to the sea, Palestine will be free" -iskulausetta, jolla viitataan Israelin valtion pyyhkimiseen maailmankartalta, on käytetty Suomessakin Palestiina-mielenosoituksissa. Saksassa iskulause on jo kielletty ja sen käyttämisestä on sakotettu. 

Ponsiosa 

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että hallitus ryhtyy toimenpiteisiin antisemitististen ja islamististen järjestöjen symbolien, lippujen ja iskulauseiden käyttämisen kriminalisoimiseksi. 
Helsingissä 17.11.2024 
Kaisa Garedew ps