Viimeksi julkaistu 4.1.2023 12.57

Valiokunnan mietintö VaVM 29/2022 vp HE 88/2022 vp Valtiovarainvaliokunta Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi valtionavustuslain ja valtiokonttorista annetun lain muuttamisesta

JOHDANTO

Vireilletulo

Hallituksen esitys eduskunnalle laeiksi valtionavustuslain ja valtiokonttorista annetun lain muuttamisesta (HE 88/2022 vp): Asia on saapunut valtiovarainvaliokuntaan mietinnön antamista varten. Asia on lisäksi lähetetty perustuslakivaliokuntaan ja hallintovaliokuntaan lausunnon antamista varten. 

Lausunnot

Asiasta on annettu seuraavat lausunnot: 

  • hallintovaliokunta 
    HaVL 22/2022 vp
  • perustuslakivaliokunta 
    PeVL 43/2022 vp

Asiantuntijat

Valiokunta on kuullut: 

  • budjettineuvos Jouko Narikka 
    valtiovarainministeriö
  • erityisasiantuntija Leena Rantala 
    valtiovarainministeriö
  • toimialajohtaja Mari Näätsaari 
    Valtiokonttori

Valiokunta on saanut kirjallisen lausunnon: 

  • Suomen Kuntaliitto
  • SOSTE Suomen sosiaali ja terveys ry
  • Suomen Yrittäjät ry

HALLITUKSEN ESITYS

Esityksessä ehdotetaan muutettavaksi valtionavustuslakia ja valtiokonttorista annettua lakia. Valtionavustuslakiin lisättäisiin säännökset, jotka koskevat valtionavustustoiminnan tietovarantoa ja siihen liittyviä palveluja. Tietovaranto ja siihen liittyvät palvelut sisältäisivät kaikille valtionapuviranomaisille ja lain nojalla muille valtionavustuksia myöntäville tarkoitettuna palveluna valtionavustusten yhtenäisen sähköisen käsittelyn ja hallinnoinnin palvelut. Lisäksi ne sisältäisivät laajemmin eri intressiryhmien käyttöön tarkoitetut valtionavustushakujen julkaisemisen ja asioinnin sekä valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelut. Laissa säädettäisiin tarkemmin myös valtionapuviranomaisten ja lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien velvoitteista valtionavustustoimintaa koskevien tietojen toimittamisessa ja tallentamisessa, henkilötietojen käsittelystä sekä tietovarantoon tallennettavien tietojen ja asiakirjojen säilytyksestä ja arkistoinnista.  

Esityksen tavoitteena on edistää hyvää ja avointa hallintoa sekä valtionavustustoiminnassa syntyvän tiedon saatavuutta ja käyttöä, avustuspäätösten avoimuutta ja oikeudenmukaisuutta, valtionavustusten tarkoituksenmukaista kohdentamista sekä vähentää avustusten päällekkäisyyttä. Yleisenä tavoitteena on edelleen lisätä valtionavustustoiminnan tehokkuutta ja läpinäkyvyyttä, yhdenmukaistaa valtionavustuskäytäntöjä, vahvistaa toiminnan strategista ohjausta ja yhteiskunnallista vaikuttavuutta sekä tukea valtionavustusten aseman selkeyttämistä politiikkaohjauksen välineenä.  

Esityksen mukaan Valtiokonttori vastaisi valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen liittyvien palvelujen hallinnoinnista ja ylläpidosta, eräistä tähän liittyvistä tiedonhallintaa koskevista tehtävistä sekä valtionavustustoimintaa koskevista analysointi- ja raportointipalveluista valtioneuvostolle valmistelun ja päätöksenteon tueksi. Valtiokonttori vastaisi myös digitalisoituun valtionavustusprosessiin liittyvästä palvelutuotannosta. Valtiokonttorin uusia lakisääteisiä tehtäviä koskevat säännökset lisättäisiin valtiokonttorista annettuun lakiin. Valtiovarainministeriö johtaisi valtionavustustoiminnan strategista, hallinnollista ja lainsäädännöllistä kehittämistä sekä koordinoisi yhteistyötä valtionapuviranomaisten tai lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien kanssa. Tarkoituksena on, ettei ministeriöiden ja valtionapuviranomaisten ja lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien nykyinen toimivalta hallinnonalansa valtionavustusten sisällöllisessä ohjauksessa muutu. 

Ehdotetut lait on tarkoitettu tulemaan voimaan mahdollisimman pian. 

VALIOKUNNAN YLEISPERUSTELUT

Hallitus ehdottaa kattavan valtionavustustoimintaan liittyvän tietovarannon sekä siihen liittyvien digitaalisten palvelujen perustamista. Uudistuksen tavoitteena on parantaa valtionavustustoiminnassa syntyvän tiedon saatavuutta ja käyttöä, edistää valtionavustusten tarkoituksenmukaista kohdentamista ja vaikuttavuutta sekä vähentää päällekkäisyyksiä. Taustalla on valtiovarainministeriön vuonna 2019 asettama koko valtionhallinnon valtionavustustoimintaa koskeva kehittämis- ja digitalisointihanke, joka kestää vuoden 2023 loppuun asti. Esitys edistää osaltaan hallitusohjelmassa mainittua tietopohjaista valmistelua ja päätöksentekoa sekä tämän edellyttämää johtamista. Samalla tuetaan julkisen tiedon avoimuutta luomalla edellytyksiä hallinnon tietojen laajempaan sisäiseen hyödyntämiseen osana tietopohjaista päätöksentekoa.  

Valtiovarainvaliokunta pitää esitystä tarpeellisena ja tarkoituksenmukaisena ja puoltaa lakiehdotusten hyväksymistä jäljempänä esitettävin huomioin ja muutoksin. 

Yleistä

Esityksen keskeiset muutokset liittyvät valtionavustuslakiin, johon ehdotetaan lisättäviksi valtionavustustoiminnan tietovarantoa ja siihen liittyviä palveluja koskevat säännökset. Uuteen valtionavustustoiminnan tietovarantoon koottaisiin valtionavustuksia koskevia tietoja kaikilta hallinnonaloilta valtionavustustoimintaa koskevan tiedon avaamiseksi ja hyödyntämiseksi, vaikuttavuuden arvioimiseksi sekä valtionavustusten käytön valvonnan tehostamiseksi. Tietovaranto ja siihen liittyvät digitaaliset palvelut sisältäisivät kaikille valtionapuviranomaisille yhteisen sähköisen hallintajärjestelmän (Hallinnoiavustuksia.fi), valtionavustushakujen julkaisemisen ja asioinnin palvelun (Haeavustuksia.fi) sekä valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelun (Tutkiavustuksia.fi). 

Valtiokonttori vastaisi jatkossa valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen liittyvien digitaalisten palveluiden hallinnoinnista ja ylläpidosta, eräistä tiedonhallintaa koskevista tehtävistä sekä valtionavustustoimintaa koskevista analysointi- ja raportointipalveluista. Lisäksi uusissa säännöksissä säädettäisiin tarkemmin mm. valtionapuviranomaisten tai lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien tahojen velvoitteista tiedonhallinnassa ja valtionavustustoimintaa koskevien tietojen tallentamisessa, henkilötietojen käsittelystä sekä valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennettavien tietojen ja asiakirjojen säilytyksestä ja arkistoinnista.  

Valiokunta toteaa, että kyseessä on mittava uudistus, jonka tavoitteena on vahvistaa toiminnan strategista ohjausta ja yhteiskunnallista vaikuttavuutta sekä selkeyttää valtionavustusten asemaa politiikkaohjauksen välineenä. Uudistuksen tavoitteena on myös edistää hyvää ja avointa hallintoa, valtionavustustoiminnassa syntyvän tiedon saatavuutta ja käyttöä sekä varmistaa avustuspäätösten avoimuutta ja oikeudenmukaisuutta. Mahdollisuudet julkisten varojen käytön seurantaan ja valvontaan paranevat, ja uudistus luo edellytykset tiedolla johtamiseen. Tietovarantoon liittyvien palvelujen ansiosta avustusprosessiin sitoutuvan hallintotyön määrän ja avustusten hakijoiden hallinnollisen taakan arvioidaan vähenevän.  

Valiokunta pitää myös tärkeänä, että valtiovarainministeriö kehittää pitkäjänteisesti vaikutusten arviointia ja varmistaa, että vaikutusten arvioinnista muodostuu vähitellen kiinteä osa valtionavustustoimintaa. 

Valiokunta kiinnittää huomiota myös siihen, että ehdotuksella ei muuteta valtionavustusten hakemiseen ja myöntämiseen liittyviä edellytyksiä eikä valtionavustuksen käyttöön ja valvontaan liittyviä säännöksiä. Muutoksilla ei ole myöskään välitöntä vaikutusta valtionavustusten määrään, käyttötarkoituksiin tai kohdentumiseen. Ministeriöiden, valtionapuviranomaisten ja lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien nykyinen toimivalta hallinnonalansa valtionavustusten sisällöllisessä ohjauksessa ei muuttuisi. 

Kustannusten osalta esityksen kokonaistavoitteena on, että se voidaan toteuttaa kustannusneutraalisti suhteessa nykyisten valtionavustusten käsittelyyn ja hallinnointiin käytettävien erillisten tietojärjestelmien rahoitukseen. Valtiontaloudelliset vaikutukset muodostuvat ensi vaiheessa tietovarannon ja siihen liittyvien palvelujen kehittämisestä ja pidemmällä aikavälillä palvelujen ylläpidosta. Jatkossa on vastaavasti mahdollista aikaansaada resurssitehokkuutta, kun toimintaa yhtenäistetään ja virastot vapautuvat nykyisten järjestelmien ylläpito- ja kehittämiskuluista. 

Hallituksen esityksen mukaan yhteisten ratkaisujen käyttöönotolla arvioidaan kertyvän vuoteen 2029 mennessä vähintään 4 milj. euron säästö, kun virastot vapautuvat nykyisten järjestelmien ylläpitokustannuksista. Arvioon liittyy kuitenkin epävarmuutta, kun esim. asiantuntijapalveluiden tarve saattaa lisääntyä, minkä lisäksi viranomaiset saattavat jatkaa omien erillisten tietojärjestelmien käyttämistä. Uudistuksen tavoitteiden kannalta onkin tärkeää, että valtionapuviranomaiset tai lain nojalla muut valtionavustuksia myöntävät luopuvat nykyisten omien erillisten valtionavustuksia koskevien tietojärjestelmien käytöstä ja siirtyvät vähitellen käyttämään kattavasti valtionavustustoiminnan tietovarantoa ja siihen liittyviä palveluja. Hallituksen esityksen arvion mukaan pilottihankkeiden jälkeen tietovarantoon liittyvät palvelut pyritään saamaan vuosina 2023—2028 laajemmin käyttöön eri hallinnonaloilla ja valtionapuviranomaisissa. 

Jatkossa on tärkeää varmistaa erityisesti Valtiokonttorin resurssien riittävyys, jotta se pystyy huolehtimaan valtionavustustoiminnan tietovarantoon liittyvien palvelujen ylläpidosta ja kehittämisestä. Hallituksen esityksen arvion mukaan uudet tehtävät aiheuttavat Valtiokonttorille 10 henkilötyövuoden lisätarpeen. Valiokunta pitää myös tärkeänä, että järjestelmät ovat käyttäjälähtöisiä ja ettei uudistus lisää pysyvästi viranomaisten työtä esim. velvoittamalla samojen tietojen kahdenkertaiseen tallentamiseen eri tietovarantoihin. On niin ikään tärkeää, että järjestöjä koskevia valtionavustuskäytäntöjä kehitetään ja yhtenäistetään.  

Valiokunta käsittelee seuraavassa eräitä mm. perustuslakivaliokunnan ja hallintovaliokunnan esille nostamia kysymyksiä ja muutostarpeita.  

Henkilötietojen suoja

Valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen liittyvien palvelujen käytön yhteydessä henkilötietoja tallennetaan erityyppisissä tilanteissa ja palveluissa, ja myös henkilötietojen tallentamisen käyttötarkoitus vaihtelee. Valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennettaisiin luonnollisten henkilöiden nimi ja henkilötunnus niissä tilanteissa, joissa hän olisi avustuksen saajan asemassa, ja Tutkiavustuksia.fi-palvelussa julkaistaisiin henkilöiden nimi. Henkilötunnusta käytettäisiin avustuksensaajan yksilöimiseksi vain viranomaistoiminnassa.  

Kuten hallituksen esityksessä todetaan, valtionavustuksia koskevien tietojen julkaisemisessa on punnittava julkisuusperiaatteen sekä yksityiselämän suojan ja siihen liittyvän henkilötietojen suojan toteutumista. Uudistuksen toimeenpano edellyttää siten valtionapuviranomaisten ja lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien sekä Valtiokonttorin välisten toimivaltasuhteiden sekä tietovarantoon tallennettavien tietojen tarkkarajaista sääntelyä.  

Perustuslakivaliokunta on korostanut (PeVL 43/2022 vp, s. 2), että ehdotettu sääntely on merkityksellistä ennen muuta perustuslain 10 §:ssä turvatun yksityiselämän suojan ja henkilötietojen suojan kannalta sekä myös EU:n perusoikeuskirjan kannalta. Henkilötietojen suoja tulee turvata ensisijaisesti EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen ja kansallisen yleislainsäädännön nojalla. Perustuslakivaliokunnan mukaan on kuitenkin selvää, että erityislainsäädännön tarpeellisuutta on arvioitava myös tietosuoja-asetuksenkin edellyttämän riskiperusteisen lähestymistavan mukaisesti kiinnittämällä huomiota tietojen käsittelyn aiheuttamiin uhkiin ja riskeihin.  

Perustuslakivaliokunnalla ei ole huomauttamista sääntelyn perusteista näiltä osin. Se on kuitenkin pitänyt tarpeellisena varmistaa sääntelyn yhteensopivuus EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen kanssa kiinnittäen huomiota erityisesti ehdotettujen suojatoimien riittävyyteen sekä yhteisrekisterinpitäjyyttä koskevan sääntelyn täsmällisyyteen ja selkeyteen siten, että sääntelystä ilmenevät selkeästi kunkin 1. lakiehdotuksen 32 c §:n 1 momentissa yhteisrekisterinpitäjäksi mainitun tahon tehtävät, toimivalta ja velvollisuudet.  

Valtiovarainvaliokunnan saaman selvityksen mukaan esityksen valmistelun aikana on pyritty siihen, että em. säännöksessä säädettäisiin mahdollisimman selkeästi ja tarkkarajaisesti yhtäältä Valtiokonttorin ja toisaalta valtionapuviranomaisen tai muun lain nojalla valtionavustuksia myöntävän viranomaisen tehtävistä sekä yhteisrekisterinpitäjyyteen että tiedonhallintaan liittyen. Erityisesti yhteisrekisterinpitäjyyden osalta on pyritty muotoiluun, jossa pykälän 1 momentissa säädetään Valtiokonttorin tehtävistä ja 2 momentissa valtionapuviranomaisen tai lain nojalla muun valtionavustuksia myöntävän viranomaisen tehtävistä tyhjentävästi. Muut kuin 1 momentissa Valtiokonttorille erikseen säädetyt rekisterinpitäjän tehtävät kuuluisivat 2 momentin nojalla valtionapuviranomaisen tai lain nojalla muun valtionavustuksia myöntävän viranomaisen tehtäviin. 

Valtiovarainvaliokunta ei esitä tältä osin muutoksia lakiehdotukseen, mutta pitää tärkeänä, että valtiovarainministeriö seuraa edellä mainittuja kysymyksiä koskevan sääntelyn toimivuutta ja ryhtyy tarvittaessa toimenpiteisiin säännösten täsmentämiseksi.  

Perustuslakivaliokunta on kiinnittänyt huomiota myös valtionavustuslain 32 b §:n 2 momenttiin, jonka kirjoitusasusta voi tehdä tulkinnan, jonka mukaan siinä määritellään kansallisin lainsäädäntötoimin, mitä on pidettävä henkilötietona. Valtiovarainvaliokunta ehdottaa jäljempänä säännöksen selkeyttämistä.  

Lisäksi perustuslakivaliokunta on kiinnittänyt huomiota erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvien tietojen tallentamiseen. Vaikka valtionavustustoiminnan yhteydessä ei ole pääsääntöisesti tarvetta erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvien tietojen käsittelyyn ja tallentamiseen, avustusten hallinnoinnissa voi tulla vastaan tilanteita, joissa viranomaisen on käsiteltävä tällaisia tietoja. Valtionavustuslain 32 a §:n 1 momenttiin ehdotetaan siksi säännöstä, jonka mukaan valtionavustustoiminnan tietovarantoon voidaan tallentaa valtionavustushakemusten käsittelemiseksi ja valtionavustusten käytön valvomiseksi välttämättömiä erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvia tietoja. 

Hallituksen esityksen mukaan sääntelyssä olisi kyse siitä, että yleisen tietosuoja-asetuksen 9 artiklan 2 kohdan g alakohdan nojalla luodaan oikeusperusta erityisten henkilötietoryhmien tallentamiselle valtionavustustoiminnan tietovarantoon niissä tilanteissa, joissa tietojen tallentaminen on tietyn valtionavustusasian hallinnoinnin kannalta välttämätöntä ja tietojen käsittely perustuu tietosuojalain 6 §:ään tai erityislainsäädäntöön. Tarkoituksena ei ole, että säännös muodostaisi yleisen oikeusperustan erityisten henkilötietoryhmien käsittelylle hallinnoitaessa valtionavustuksia.  

Perustuslakivaliokunnalla ei ole tältä osin huomautettavaa, mutta se pitää tärkeänä, että ehdotettavaan säännökseen liittyen tarkastellaan tavoiteltuja käsittelytilanteita ja tarvittaessa sääntelyä täydennetään tietosuoja-asetuksen mukaisen käsittelyn mahdollistamiseksi.  

Hallituksen esityksen perusteluissa todetulla tavalla voidaan arvioida, että erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvilla henkilötiedoilla on käytännössä vain erittäin harvoin merkitystä arvioitaessa valtionavustuksen myöntämisen edellytyksiä tai hallinnoitaessa valtionavustuksia muulla tavoin. Saadun selvityksen mukaan mahdolliset käyttötilanteet liittyvät jonkin yksittäisen, käyttötarkoitukseltaan tarkemmin rajatun valtionavustuksen hallinnointiin.  

Valtiovarainvaliokunta katsoo, että valtionavustuslaki on luonteeltaan valtionavustustoimintaa sääntelevä yleislaki eikä siinä ole tarkoituksenmukaista tai mahdollista ennakoida ja säännellä tarkemmin yksittäisiin valtionavustusjärjestelmiin mahdollisesti liittyviä erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvien henkilötietojen käyttötilanteita. Tämän tyyppisen yksityiskohtaisen sääntelyn tarvetta on kuitenkin syytä arvioida ja ottaa tarvittaessa huomioon yksittäisiä valtionavustusjärjestelmiä koskevissa erityislaeissa. 

Julkisuusperiaate

Nykyisin valtionavustusten saajia koskevien tietojen julkaisemisen käytännöt vaihtelevat. Tietojen julkaiseminen voi perustua esim. päätöksentekijän harkintaan tai luonnollisille henkilöille myönnettävien avustusten kohdalla avustuksen saajalta on saatettu tiedustella suostumusta tietojen julkaisemiseen.  

Jatkossa tiedot valtionavustuksen saajan nimestä ja avustuksesta julkaistaisiin suoraan lainsäädännön perusteella, sillä valtionavustuslain muuttamista koskevan lakiehdotuksen 32 d §:n 2 momentin mukaan henkilötiedoista saadaan julkaista viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 16 §:n 3 momentissa säädetyn estämättä valtionavustuksen saajana olevan luonnollisen henkilön nimi, avustuksen käyttötarkoitus ja avustuksen käytön alueellinen kohdentuminen. Palvelussa voidaan lisäksi julkaista muita valtionavustuksen hakemista, myöntämistä ja käyttöä koskevia tietoja. Palvelussa ei kuitenkaan julkaista tietoja luonnollisille henkilöille myönnettäviin valtionavustuksiin liittyvistä yksittäisistä hakemuksista eikä myönnetyistä valtionavustuksista, joiden suuruus on alle 1 000 euroa. Muusta julkaistavasta tietoaineistosta säädetään tarkemmin valtioneuvoston asetuksella.  

Perustuslakivaliokunnalla ei ole huomauttamista julkisuusperiaatteen edistämistä toteuttavan sääntelyn sisältöön henkilötietojen suojan kannalta (PeVL 43/2022 vp, s. 4). Se kiinnittää kuitenkin huomiota tarpeeseen rajata 32 d §:n 2 momentissa tarkoitetut valtionavustuksen hakemista, myöntämistä ja käyttöä koskevat julkistettavat tiedot säädösperustaisesti vain julkisiin tietoihin. Valtiovarainvaliokunta ehdottaa jäljempänä säännöksen täsmentämistä tältä osin.  

Voimaantulosäännös

Valtionavustuslain  muuttamista  koskevan  ehdotuksen  32 b §:ssä  on velvoite  toimittaa valtionavustustoiminnan vähimmäistiedot Valtiokonttorille valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennettaviksi. Lakiehdotuksen siirtymäsäännöksen mukaan vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus tulee voimaan 1.10.2023. Maa- ja metsätalouden alkutuotannon ja kalatalouden valtionavustuksia koskeva vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus tulee kuitenkin voimaan 1 päivänä kesäkuuta 2024.  

Hallintovaliokunta (HaVL 22/2022 vp, s. 3) on kiinnittänyt huomiota siihen, että maa- ja metsätalouden alkutuotannon ja kalatalouden valtionavustuksia koskevan vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuuden osalta jää epäselväksi, miltä ajalta tiedot on toimitettava. Hallituksen esityksen yhteydessä toimitetun valtioneuvoston asetusluonnoksen 9 §:n 2 momentin mukaan tietojen toimittamisvelvollisuus  ei  koske  ennen  asetuksen voimaantuloa haettaviksi julistettuja valtionavustuksia. Näin se, miltä ajalta tietoja on toimitettava, jää lain sijaan asetuksen tasolle ja valtioneuvoston myöhemmin päätettäväksi. Hallintovaliokunta on pitänyt tarpeellisena lain siirtymäsäännöksen täsmentämistä siten, että maa- ja metsätalouden alkutuotannon ja kalatalouden valtionavustuksia koskeva vähimmäistietojen toimittamisvelvoite koskee 1.6.2024 ja sen jälkeen vireille tulevia valtionavustusasioita. Lisäksi hallintovaliokunta on esittänyt arvioitavaksi, pitäisikö vastaavan kaltainen säännös ulottaa myös muuhun valtionavustuksia koskevaan vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuuteen. 

Valtiovarainvaliokunta pitää hallintovaliokunnan tavoin tarpeellisena lain siirtymäsäännöksen täsmentämistä maa- ja metsätalouden alkutuotannon ja kalatalouden valtionavustuksia koskevan tietojen toimittamisvelvollisuuden osalta. Näin maa- ja metsätalousministeriön hallinnonalalle jää riittävästi aikaa tietojärjestelmämuutosten tekemiseen sen jälkeen, kun mahdolliset erityislainsäädännön tarkistukset ja niihin liittyvät tietojärjestelmäuudistukset on tehty. Valtiovarainvaliokunta pitää myös perusteltuna selkeyttää säännöstä siten, että vastaavan kaltainen säännös ulotetaan myös muuhun valtionavustuksia koskevaan vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuuteen. Laissa säädettäisiin siten kaikkien valtionavustusasioiden osalta täsmällisemmin siitä, miltä ajalta valtionavustusasioita koskevat tiedot tulee toimittaa.  

Lisäksi voimaantulosäännöstä on valtiovarainministeriön toimittaman lisäselvityksen perusteella tarpeen täsmentää Suomen ulkopuolella myönnettävän valtionavustuksen osalta. Valtionavustuslain muuttamista koskevan lakiehdotuksen 1 §:n 3 momentin mukaan lakia sovelletaan lähtökohtaisesti myös valtionavustukseen, joka on myönnetty käytettäväksi Suomen ulkopuolella. Jos kuitenkin pykälän 2 momentissa tarkoitetun valtionavustuksen saajana on vieras valtio tai sen toimielin taikka valtioiden välinen kansainvälinen järjestö, valtionavustukseen sovelletaan ainoastaan 5—8 §:ää, 11 §:n 5 momenttia sekä 32 a—32 e §:ää. Saadun selvityksen mukaan erityisesti viimeksi mainituissa tilanteissa ei käytännössä sovelleta valtionavustuksen hakumenettelyä koskevia säännöksiä eikä valtionavustushakua järjestetä, vaan valtionavustuksen myöntäminen perustuu hallintopäätökseen. Saman tyyppistä menettelyä noudatetaan myös, jos avustuksen saajana on yksityinen järjestö, joka on kuitenkin perustettu valtioiden välisellä yhteisellä pöytäkirjalla. Näissä erityistilanteissa vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuuden voimaantulo voisi perustua valtionavustusasiassa tehtävän hallintopäätöksen ajankohtaan.  

Valiokunta ehdottaa voimaantulosäännöksen täsmentämistä myös edellä kuvatun osalta.  

Muita huomiota

Yleisessä tietoverkossa julkaistavat tiedot ja säädöstaso.

Hallintovaliokunta (HaVL 22/2022 vp, s. 2) on kiinnittänyt huomiota siihen, että valtionavustuslakiin ehdotettavan 32 d §:n 2 momentin mukainen asetuksenantovaltuutus näyttää mahdollistavan, että julkaistavien henkilötietojen tietosisällöstä säädettäisiin osin lain tasolla ja täydentävästi valtioneuvoston asetuksella. Valtiovarainvaliokunta ehdottaa jäljempänä säännökseen täsmennystä, jotta lainsäädäntöön ei jää epäselvyyttä henkilötietoihin kohdistuvan sääntelyn säädöstasosta.  

Valtiokonttorin tehtäviä koskeva säännös.

Valtiokonttorista annetun lain 2 b §:n 3 momenttiin ehdotetaan säännöstä, jonka mukaan Valtiokonttorin on julkaistava valtionavustustoiminnan tietovarannon tietoja valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelussa valtionavustuslain 32 d §:ssä säädetyllä tavalla. Valtionavustuslain 32 d §:n 1 momenttiin ehdotetaan säännöstä, jonka mukaan Valtiokonttori ylläpitää 32 a §:n 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettua palvelua yleisessä tietoverkossa verkkosivustollaan. Valtiokonttori tuottaa ja julkaisee palvelun tietoaineiston valtionavustustoiminnan tietovarannon julkisista tiedoista. 

Hallintovaliokunta (HaVL 22/2022 vp, s. 4) on kiinnittänyt huomiota siihen, ovatko molemmat säännökset tarpeellisia tai osin päällekkäisiä.  

Valtiovarainvaliokunta toteaa, että valtionavustuslain 32 d §:n 1 momentin säännös on välttämätön valtionavustuslaissa tietovarannon suunniteltua käyttöä ajatellen. Valtiovarainministeriöstä saadun selvityksen mukaan Valtiokonttorista annetun lain osalta on informatiivisuuden lisäämiseksi pidetty perusteltuna esittää säännöksen 3 momentin tarkistamista niin, että siinä viitataan valtionavustustoiminnan tietovarannon tietojen julkaisuun valtionavustuslain 32 d §:ssä säädetyllä tavalla. Valtiovarainvaliokunta ei näe tarvetta esityksen muuttamiseen tältä osin, vaan pitää valtiovarainministeriön tavoin Valtiokonttorista annetun lain 2 b §:n 3 momenttia koskevaa ehdotusta informatiivisuuden kannalta tässä tilanteessa tarkoituksenmukaisena.  

Lopuksi

Kuten perustuslakivaliokunta on huomauttanut, kyseessä on suuren mittaluokan uudistus, joka kytkee yhteen laajan joukon erilaisia toimijoita. Valiokunta pitää siksi välttämättömänä, että valtiovarainministeriö edelleen edistää uudistusta ja seuraa sen toimeenpanoa ja vaikutuksia tarkasti myös vuoden 2023 loppuun asti kestävän kehittämis- ja digitalisointihankkeen päätyttyä ja reagoi asianmukaisesti havaittuihin ongelmiin.  

VALIOKUNNAN YKSITYISKOHTAISET PERUSTELUT

1. Laki valtionavustuslain muuttamisesta

32 b §. Valtionavustustoiminnan tietojen tallentaminen ja toimittaminen.

Valiokunta ehdottaa pykälän 2 momenttia muutettavaksi siten, että sana henkilötietoja korvataan sanalla tietoja. Näin säännöksen kirjoitusasusta ei voi tehdä tulkintaa, jonka mukaan siinä määriteltäisiin kansallisin lainsäädäntötoimin, mitä on pidettävä henkilötietona. Samalla valiokunta ehdottaa momenttiin kahta teknisluonteista täsmennystä. 

32 d §. Valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelu ja palvelussa julkaistava tietoaineisto.

Perustuslakivaliokunnan lausuntoon viitaten valtiovarainvaliokunta ehdottaa, että pykälän 2 momenttia täsmennetään siten, että palvelussa voidaan julkaista vain valtionavustuksen hakemista, myöntämistä ja käyttöä koskevia julkisia tietoja.  

Valtionavustuslakiin ehdotettavan 32 d §:n 2 momentin mukainen asetuksenantovaltuutus näyttää mahdollistavan, että julkaistavien henkilötietojen tietosisällöstä säädettäisiin osin lain tasolla ja täydentävästi valtioneuvoston asetuksella. Valtiovarainvaliokunta ehdottaa jäljempänä säännökseen täsmennystä, jotta edellä mainittua epäselvyyttä ei pääse syntymään.  

Voimaantulosäännös.

Valiokunta ehdottaa voimaantulosäännöksen 2 momentin muuttamista siten, että laissa  säädettäisiin kaikkien valtionavustusasioiden osalta siitä, miltä ajalta valtionavustusasioita koskevat tiedot tulee toimittaa. Vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus koskisi 1 päivänä lokakuuta 2023 tai sen jälkeen haettaviksi tulevia valtionavustuksia ja niihin liittyviä valtionavustushakemuksia ja -päätöksiä. Maa- ja metsätalouden alkutuotannon ja kalatalouden valtionavustuksissa vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuuden vastaavana soveltamisalana olisivat kuitenkin 1 päivänä kesäkuuta 2024 tai sen jälkeen haettavaksi tulevat valtionavustukset. Valtionavustuksen haettaviksi tulemisella tarkoitettaisiin myös niitä tilanteita, joissa valtionavustuksen saajasta säädetään esimerkiksi valtion talousarviossa ilman, että avustus tulee yleisesti haettavaksi.  

Lisäksi valiokunta ehdottaa voimaantulosäännökseen lisäystä, jonka mukaan lain 1 §:n 3 momentissa tarkoitettuja ilman hakemismenettelyä myönnettäviä valtionavustuksia koskeva vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus koskee 1 päivänä lokakuuta 2023 tai sen jälkeen tehdyn hallintopäätöksen mukaan myönnettäviä valtionavustuksia. 

2. Laki valtiokonttorista annetun lain muuttamisesta

Lakiehdotuksen johtolauseeseen, 2 §:n 1 momenttiin, 2 b §:n 1 momenttiin sekä 2 c §:n 1 ja 3 momenttiin tehdään laeista 538/2022 ja 705/2022 aiheutuvat lakitekniset korjaukset.  

VALIOKUNNAN PÄÄTÖSEHDOTUS

Valtiovarainvaliokunnan päätösehdotus:

Eduskunta hyväksyy muutettuna hallituksen esitykseen HE 88/2022 vp sisältyvät 1. ja 2. lakiehdotuksen. (Valiokunnan muutosehdotukset) 

Valiokunnan muutosehdotukset

1. Laki valtionavustuslain muuttamisesta  

Eduskunnan päätöksen mukaisesti 
muutetaan valtionavustuslain (688/2001) 1 §:n 3 momentti, ja 
lisätään lakiin uusi 6 a luku seuraavasti: 
1 § 
Soveltamisala 
 Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois 
Jollei muussa laissa toisin säädetä, tätä lakia sovelletaan myös valtionavustukseen, joka myönnetään käytettäväksi Suomen ulkopuolella. Jos kuitenkin 2 momentissa tarkoitetun valtionavustuksen saajana on vieras valtio tai sen toimielin taikka valtioiden välinen kansainvälinen järjestö, valtionavustukseen sovelletaan ainoastaan 5—8 §:ää, 11 §:n 5 momenttia sekä 32 a—32 e §:ää. 
 Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois 
6 a luku  
Valtionavustustoiminnan tietovaranto 
32 a §  
Valtionavustustoiminnan tietovaranto  
Valtionavustuksia koskevien tietojen hallinnoimiseksi, keräämiseksi, välittämiseksi ja valtionavustusten käytön valvonnan tehostamiseksi on valtionavustustoiminnan tietovaranto. Valtiokonttori ylläpitää tietovarantoon sisältyviä palveluja, jotka ovat: 
1) valtionavustushakujen julkaisemisen ja asioinnin palvelu; 
2) valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelu;  
3) valtionavustusten käsittelyn ja hallinnoinnin palvelu. 
Valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennetaan valtionavustuksen hakemista, myöntämistä, maksamista, käyttöä ja valvontaa sekä palauttamista ja takaisinperintää koskevat tiedot, jotka ovat tarpeellisia tässä laissa tarkoitettujen tehtävien hoitamiseksi. Tietovarantoon voidaan tallentaa valtionavustushakemuksen käsittelemiseksi ja valtionavustusten käytön valvomiseksi välttämättömiä erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvia tietoja.  
Valtiokonttori saa muokata ja yhdistellä tietovarantoon tallennettuja tietoja niiden laadun ja hyödynnettävyyden parantamiseksi. 
32 b § 
Valtionavustustoiminnan tietojen tallentaminen ja toimittaminen 
Valtionapuviranomaisen tai lain nojalla muun valtionavustuksia myöntävän, joka käyttää 32 a §:n 1 momentin 3 kohdassa tarkoitettua valtionavustusten käsittelyn ja hallinnoinnin palvelua, tulee tallentaa valtionavustustoiminnan tietovarantoon 32 a §:n 2 momentissa tarkoitetut tiedot. Muussa tapauksessa valtionapuviranomaisen tai lain nojalla muun valtionavustuksia myöntävän tulee toimittaa valtionavustustoiminnan vähimmäistiedot Valtiokonttorille valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennettaviksi. 
Tietovarantoon tallennettaviksi toimitettavia Valiokunta ehdottaa sisältöä poistettavaksi henkilö Poistoehdotus päättyytietoja ovat valtionavustuksen hakijana ja saajana olevan luonnollisen henkilön nimi ja henkilötunnus sekä Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi valtionavustuksen Muutosehdotus päättyy käyttötarkoitus ja Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi valtionavustuksen Muutosehdotus päättyy käytön alueellinen kohdentuminen. Muista tietovarantoon tallennettaviksi toimitettavista valtionavustushakuja ja niiden osoitetietoja, valtionavustushakemusten ja -päätösten yksilöintiä, valtionavustusasiaa, valtionavustuksen hakijaa ja saajaa ja valtionavustuspäätöstä koskevista vähimmäistiedoista sekä niiden toimittamisajasta ja toimittamistavasta säädetään valtioneuvoston asetuksella. 
32 c § 
Valtionavustustoiminnan tietovarannon rekisterinpitäjä ja tiedonhallinta 
Valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen liittyvien palvelujen yhteisrekisterinpitäjiä ovat Valtiokonttori sekä valtionapuviranomainen ja lain nojalla muu valtionavustuksia myöntävä. Valtiokonttori vastaa tietovarannon ja siihen liittyvien palvelujen teknisestä toiminnasta ja käytettävyydestä sekä teknisestä rajapinnasta tietojen tallentamista ja vähimmäistietojen toimittamista, käsittelyä ja luovutusta varten sekä tietojen eheydestä ja säilyttämisestä. Valtiokonttori vastaa julkisen hallinnon tiedonhallinnasta annetun lain (906/2019) 13 §:n 2—5 momentissa sekä 14, 15 ja 17 §:ssä viranomaiselle säädetyistä tehtävistä sekä muista vastaavista tiedonhallintaan liittyvistä teknisistä tehtävistä.  
Valtionapuviranomainen tai lain nojalla muu valtionavustuksia myöntävä vastaa oman valtionavustustoimintansa osalta rekisteröidyn oikeuksien toteuttamisesta, toimii avustuksen hakijana tai saajana olevan rekisteröidyn yhteyspisteenä ja vastaa muista rekisterinpitäjän tehtävistä. Valtionapuviranomainen tai lain nojalla muu valtionavustuksia myöntävä päättää tietojen luovuttamisesta muiden kuin 32 d §:ssä tarkoitetussa valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelussa julkaistavien tietojen osalta.  
Valtiokonttori vastaa valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelussa kaikista rekisterinpitäjän tehtävistä. 
32 d § 
Valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelu ja palvelussa julkaistava tietoaineisto  
Valtiokonttori ylläpitää 32 a §:n 1 momentin 2 kohdassa tarkoitettua palvelua yleisessä tietoverkossa verkkosivustollaan. Valtiokonttori tuottaa ja julkaisee palvelun tietoaineiston valtionavustustoiminnan tietovarannon julkisista tiedoista. 
Sen estämättä, mitä viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 16 §:n 3 momentissa säädetään, henkilötiedoista saadaan julkaista valtionavustuksen saajana olevan luonnollisen henkilön nimi, avustuksen käyttötarkoitus ja avustuksen käytön alueellinen kohdentuminen. Palvelussa voidaan lisäksi julkaista muita valtionavustuksen hakemista, myöntämistä ja käyttöä koskevia Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi julkisia Muutosehdotus päättyy tietoja. Palvelussa ei kuitenkaan julkaista tietoja luonnollisille henkilöille myönnettäviin valtionavustuksiin liittyvistä yksittäisistä hakemuksista eikä myönnetyistä valtionavustuksista, joiden suuruus on alle 1000 euroa. Muusta Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi kuin henkilötietoja sisältävästä Muutosehdotus päättyy julkaistavasta tietoaineistosta säädetään tarkemmin valtioneuvoston asetuksella.  
Henkilötietoja voi hakea palvelusta ainoastaan yksittäisinä hakuina käyttäen hakuperusteena valtionavustuksen saajan nimeä, valtionavustushaun nimeä, valtionapuviranomaisen nimeä taikka valtionavustuksen käyttötarkoitusta tai myöntämisvuotta. 
32 e §  
Tietojen ja asiakirjojen säilytys ja arkistointi 
Valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennettavat myönnettyjä valtionavustuksia koskevat tiedot ja asiakirjat on säilytettävä kymmenen vuotta valtionavustuksen viimeisen erän maksamisesta. Valtionapuviranomainen ja lain nojalla muu valtionavustuksia myöntävä voivat kuitenkin 13 §:n 4 momentissa tarkoitettua valtionavustusta tai erityisistä syistä muutakin valtionavustusta myöntäessään päättää tietojen ja asiakirjojen pidemmästä säilytysajasta. Tietovarantoon tallennettujen erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvien tietojen säilytystarve on arvioitava uudelleen vähintään viiden vuoden välein. Tietovarantoon tallennettavat kielteisiä valtionavustuspäätöksiä koskevat tiedot ja asiakirjat on säilytettävä viisi vuotta valtionavustuspäätöksen tekemisestä.  
Valtiokonttori vastaa siitä, että valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennetut tiedot ja asiakirjat ovat arkistoitavissa. Valtiokonttori voi tehdä arkistointia koskevan esityksen keskitetysti valtionapuviranomaisen tai lain nojalla muun valtionavustuksia myöntävän toimeksiannosta. 
 Voimaantulopykälä tai –säännös alkaa 
Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 . 
Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi Lain 32 b §:n 1 momentissa säädetty vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus koskee 1 päivänä lokakuuta 2023 tai sen jälkeen haettavaksi tulevia valtionavustuksia ja niihin liittyviä valtionavustushakemuksia ja -päätöksiä. Lain 1 §:n 3 momentissa tarkoitettuja ilman hakemismenettelyä myönnettäviä valtionavustuksia koskeva vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus koskee 1 päivänä lokakuuta 2023 tai sen jälkeen tehdyn hallintopäätöksen mukaan myönnettäviä valtionavustuksia.  Muutosehdotus päättyyMaa- ja metsätalouden alkutuotannon ja kalatalouden valtionavustuksia koskeva vähimmäistietojen toimittamisvelvollisuus Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi koskee kuitenkin 1 päivänä kesäkuuta 2024 tai sen jälkeen haettavaksi tulevia valtionavustuksia ja niihin liittyviä valtionavustushakemuksia ja -päätöksiä Muutosehdotus päättyy
 Lakiehdotus päättyy 

2. Laki  valtiokonttorista annetun lain muuttamisesta 

Eduskunnan päätöksen mukaisesti  
muutetaan valtiokonttorista annetun lain (305/1991) 2 §:n 1 momentin Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 6 Muutosehdotus päättyy kohta, 2 b §:n 1, 3 ja 4 momentti ja 2 c §, sellaisina kuin ne ovat, 2 §:n 1 momentin Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 6 Muutosehdotus päättyy kohta laissa Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 538/2022, Muutosehdotus päättyy 2 b §:n 1, 3 ja 4 momentti laissa 1369/2019 ja 2 c § laissa 557/2020, sekä  
lisätään 2 §:n 1 momenttiin, sellaisena kuin se on laeissa 1081/2014, 180/2019, 1369/2019, Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 705/2022 ja 538/2022 Muutosehdotus päättyy, uusi Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 7—10 Muutosehdotus päättyy kohta seuraavasti:  
2 § 
Valtiokonttorin tehtävänä on, jollei toimivallasta muualla toisin säädetä: 
 Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois 
Valiokunta ehdottaa sisältöä poistettavaksi 5) tuottaa valtionhallinnon analysointi- ja raportointipalveluja valtioneuvostolle valmistelun ja päätöksenteon tueksi; Poistoehdotus päättyy 
Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 6) hoitaa sille Euroopan unionin elpymis- ja palautumistukivälineen hallinnoinnista, valvonnasta ja tarkastuksesta annetussa laissa (537/2022) säädetyt tehtävät; Muutosehdotus päättyy 
Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 7 Muutosehdotus päättyy) toimia valtionavustuslain (688/2001) 32 a §:n 1 momentissa tarkoitetun valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen sisältyvien palvelujen ylläpidosta vastaavana viranomaisena; 
Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 8 Muutosehdotus päättyy) toimia valtionavustuslain 32 a §:n 1 momentin 2 kohdassa tarkoitetun valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelun tietoaineiston tuottajana ja julkaisijana; 
Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 9 Muutosehdotus päättyy) vastata valtionavustuslain 6 a luvussa säädetyistä valtionavustustoiminnan tietovarantoon tallennettujen tietojen käsittelyyn liittyvistä muista kuin 6 ja 7 kohdassa tarkoitetuista tehtävistä sekä  
Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 10 Muutosehdotus päättyy) tuottaa valtionavustustoiminnan analysointi- ja raportointipalveluja valtioneuvostolle valmistelun ja päätöksenteon tueksi. 
 Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois 
2 b § 
Valtiokonttorilla on oikeus käsitellä 2 §:n 1 momentin 4 kohdassa tarkoitetun tehtävän ja 2 §:n 1 momentin Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 7—9 Muutosehdotus päättyy kohdassa tarkoitettujen valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen sisältyvien palvelujen ylläpitoa koskevien tehtävien toteuttamiseksi välttämättömiä henkilötietoja ja erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvia tietoja. Tilastokeskuksella, Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksella, Opetushallituksella ja valtiovarainministeriöllä on oikeus saada Valtiokonttorilta tehtäviensä toteuttamiseksi ne välttämättömät salassa pidettävät tiedot, jotka liittyvät 2 §:n 1 momentin 4 kohdassa tarkoitetun tehtävän toteuttamiseen. 
 Muuttamaton osa säädöstekstistä on jätetty pois 
Valtiokonttorin on julkaistava muut kuin henkilötietoja sisältävät kuntien taloustietovarannon tiedot yleisessä tietoverkossa. Valtiokonttorin on julkaistava valtionavustustoiminnan tietovarannon tietoja valtionavustustietojen julkaisemisen ja käytön palvelussa valtionavustuslain 32 d §:ssä säädetyllä tavalla. 
Kuntien taloustietovarannon sekä valtionavustustoiminnan tietovarannon ja siihen sisältyvien palvelujen käytöstä ei peritä maksua. 
2 c § 
Valtiokonttorilla on oikeus saada maksutta ja salassapitosäännösten estämättä 2 §:n 1 momentin 5 ja Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 10 Muutosehdotus päättyy kohdassa tarkoitetun tehtävän hoitamiseksi välttämättömät valtionhallinnon toimintaa ja taloutta koskevat tiedot viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain (621/1999) mukaan toimivaltaiselta viranomaiselta sellaisista Valtion talous- ja henkilöstöhallinnon palvelukeskuksen, Valtion tieto- ja viestintätekniikkakeskuksen, Digi- ja väestötietoviraston, Senaatti-kiinteistöjen, Hansel Oy:n, Haus kehittämiskeskus Oy:n ja valtionapuviranomaisten tai lain nojalla muiden valtionavustuksia myöntävien (yhteinen palveluntuottaja) rekistereistä ja valtionavustustoiminnan tietovarannosta, joissa on valtion virastoja ja laitoksia koskevia toiminnan suunnittelun ja seurannan, talous- ja henkilöstöhallinnon, yhteisen perustietotekniikan, hankintojen hallinnan, toimitilahallinnan, keskitettyjen koulutuspalvelujen, hanke- ja projektihallinnan ja organisaatiorakenteen tietoja tai valtionavustustoimintaa koskevia tietoja. Valtiokonttori, yhteinen palveluntuottaja ja tiedot luovuttava viranomainen määrittävät yhteistyössä lain 2 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettua tehtävää varten luovutettavat tiedot. Viranomaisten toiminnan julkisuudesta annetun lain 24 §:n 1 momentin 2, 5 ja 7—11 kohdan mukaisia tietoja ei kuitenkaan luovuteta.  
Luonnollisten henkilöiden suojelusta henkilötietojen käsittelyssä sekä näiden tietojen vapaasta liikkuvuudesta ja direktiivin 95/46/EY kumoamisesta annetun Euroopan parlamentin ja neuvoston asetuksen (EU) 2016/679 (yleinen tietosuoja-asetus) 9 artiklassa tarkoitettuihin erityisiin henkilötietoryhmiin kuuluvia tietoja ei luovuteta. Edellä 2 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitetun tehtävän hoitamiseksi välttämätön tieto sairaudesta, ammattitaudista tai työtapaturmasta aiheutuneen poissaolon kestosta voidaan kuitenkin luovuttaa. Tietoja käsiteltäessä on noudatettava asianmukaisia suojatoimia. Tiedot on pseudonymisoitava ennen niiden siirtämistä analysoitaviksi. Julkaistavat tulokset on anonymisoitava tai aggregoitava siten, että yksittäistä henkilöä ei tiedoista voi tunnistaa. 
Valtiokonttori on rekisterinpitäjä niiden tietojen osalta, jotka se on saanut 1 momentin nojalla. Valtiokonttori ja valtionapuviranomainen tai lain nojalla muu valtionavustuksia myöntävä ovat kuitenkin valtionavustuslain 32 c §:n 1 ja 2 momentissa tarkoitettuja yhteisrekisterinpitäjiä niiden tietojen osalta, jotka Valtiokonttori on saanut lain 2 §:n 1 momentin Valiokunta ehdottaa sisältöä muutettavaksi 10 Muutosehdotus päättyy kohdassa säädetyn tehtävän hoitamiseksi.  
 Voimaantulopykälä tai –säännös alkaa 
Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 20 . 
 Lakiehdotus päättyy 
Helsingissä 18.11.2022 

Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa

puheenjohtaja 
Johannes Koskinen sd 
 
varapuheenjohtaja 
Arto Pirttilahti kesk 
 
jäsen 
Tarja Filatov sd 
 
jäsen 
Timo Heinonen kok 
 
Katja Hänninen vas 
 
jäsen 
Heli Järvinen vihr 
 
jäsen 
Esko Kiviranta kesk 
 
jäsen 
Jari Koskela ps 
 
jäsen 
Pia Lohikoski vas 
 
jäsen 
Sari Multala kok 
 
jäsen 
Riitta Mäkinen sd 
 
jäsen 
Raimo Piirainen sd 
 
jäsen 
Sari Sarkomaa kok 
 
jäsen 
Sami Savio ps 
 
jäsen 
Ville Vähämäki ps 
 

Valiokunnan sihteerinä on toiminut

valiokuntaneuvos 
Hellevi Ikävalko