VALTIOVARAINVALIOKUNNAN MIETINTÖ 26/2005 vp

VaVM 26/2005 vp - LA 164/2003 vp

Tarkistettu versio 2.0

Lakialoite laiksi tuloverolain 31 §:n muuttamisesta

JOHDANTO

Vireilletulo

Eduskunta on 18 päivänä helmikuuta 2004 lähettänyt valtiovarainvaliokuntaan valmistelevasti käsiteltäväksi lakialoitteen tuloverolain 31 §:n muuttamisesta (LA 164/2003 vp — Heikki A. Ollila /kok ym.).

Jaostovalmistelu

Asia on valmisteltu valtiovarainvaliokunnan verojaostossa.

Asiantuntijat

Verojaostossa ovat olleet kuultavina

kansanedustaja Heikki A. Ollila, eduskunta

hallitusneuvos Kirsi Seppälä, valtiovarainministeriö

ylitarkastaja Matti Merisalo, Verohallitus

Suomen Kuntaliitto on antanut asiassa kirjallisen lausunnon.

LAKIALOITE

Lakialoitteessa ehdotetaan, että kunnallisista luottamustoimista maksetuista kokouspalkkioista peritty luottamushenkilömaksu säädettäisiin vähennyskelpoiseksi tuloverotuksessa.

Ehdotettu laki on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.1.2005.

VALIOKUNNAN KANNANOTOT

Perustelut

Valiokunta puoltaa lakialoitteeseen sisältyvän ehdotuksen hyväksymistä muutettuna.

Vähennysoikeus

Tulon hankkimisesta johtuvana menona pidetään nykyisin vain valtiollisen luottamustehtävän hoitamisesta välittömästi aiheutuneita kohtuullisia kustannuksia. Vähennysoikeus perustuu tuloverolain nimenomaiseen säännökseen. Kunnallisen luottamustehtävän hoitamiseen kohdistuvat menot eivät sen sijaan ole säännöksen perusteella vähennyskelpoisia. Tulkinta perustuu korkeimman hallinto-oikeuden ratkaisuihin, ja sitä noudatetaan vallitsevana verotuskäytännössä.

Suurin osa puolueista perii kunnallisissa luottamustoimissa olevilta jäseniltään erityistä luottamushenkilömaksua, jonka suuruus vaihtelee 10—30 prosenttiin kokouspalkkion määrästä. Perityillä varoilla pidetään yllä poliittista toimintaa paikallistasolla vaalien välisenä aikana. Puolueen perimä maksu on käytännössä pakollinen ja siten väistämätön meno luottamushenkilölle. Koska maksu suoritetaan nettopalkkiosta, alkuperäisestä kokouspalkkiosta jää saajalleen tosiasiallisesti vain 10—20 prosenttia.

Kunnallisia luottamushenkilöitä on tällä hetkellä hieman yli 30 000, pääosa kunnanvaltuustossa ja eri lautakunnissa. Useimpien saama palkkio on keskimäärin 300—400 euroa vuodessa. Palkkiot voivat olla tätä suurempia esimerkiksi pääkaupunkiseudulla, mutta käteen jäävä määrä maksun vähennyskelvottomuuden ja verotuksen progressiivisuuden vuoksi vähäinen.

Lakialoitteessa ehdotettu vähennysoikeus koskisi kaikkia luottamushenkilömaksuja, joita puolueet perivät kunnallisiin luottamustoimiin valituilta henkilöiltä. Säännös koskisi siten kunnanhallituksen, -valtuuston ja lautakuntien lisäksi myös muita kunnan tai kuntaliittojen yhteistyöelimiä.

Valiokunta pitää esitystä perusteltuna ja hyväksyttävänä. Vaikka luottamushenkilömaksu ei aiheudu saajansa omista menoista, kuten tulonhankkimismenot tyypillisesti, se on jäsenmaksun luontoisesti kuitenkin tulon hankintaan kiinteästi liittyvä meno. Valiokunta pitää vähennysoikeutta sen vuoksi perusteltuna. Esitys on lisäksi omiaan parantamaan kunnallisen luottamustehtävän hoitamisen edellytyksiä. Se tukee siten osaltaan hallitusohjelman demokratiatavoitteita. Esityksen vaikutukset kunnallisveropohjaan ovat vähäiset, Suomen Kuntaliiton arvion mukaan noin 1,6 miljoonaa euroa koko maassa. Esitys on siten hyväksyttävissä myös taloudellisilta vaikutuksiltaan.

Tiedonantovelvollisuus

Valiokunta ehdottaa, että samanaikaisesti säädetään myös perittyjä luottamushenkilömaksuja koskevasta kuntien ja kuntayhtymien tiedonantovelvollisuudesta verotusmenettelystä annetun lain 16 §:ssä.

Ehdotus liittyy eduskunnan käsiteltävänä parhaillaan olevaan laajaan verotusmenettelyä koskevaan uudistukseen (HE 91/2005 vp), jossa ehdotetaan mm. siirtymistä esitäytettyihin veroilmoituksiin perustuvaan ilmoitusmenettelyyn. Sen kannalta on olennaista, että veroilmoituksilla olevat tulo- ja vähennystiedot saadaan mahdollisimman kattavasti eri tahoilta.

Koska palkkioiden saajia ja vähennykseen oikeutettuja on paljon, valmis vähennystieto esitäytetyllä lomakkeella vähentäisi turhaa työtä niin verovelvollisten kuin verohallinnon piirissä. Niissä tapauksissa, joissa henkilö on itse maksanut luottamushenkilömaksun, hänen tulisi itse toimittaa tarvittavat tiedot verottajalle.

Valiokunta esittää, että verotusmenettelylain 16 §:ään lisätään uusi 11 momentti, jossa säädetään luottamushenkilömaksuja koskevasta tiedonantovelvollisuudesta.

Voimaantulo ja soveltaminen

Valiokunta ehdottaa, että lait tulisivat voimaan 1.1.2006. Niitä sovellettaisiin ensimmäisen kerran vuodelta 2006 toimitettavassa verotuksessa niihin maksuihin, jotka on maksettu lain voimaantulon jälkeen.

Päätösehdotus

Edellä esitetyn perusteella valtiovarainvaliokunta ehdottaa,

että lakialoitteeseen sisältyvä lakiehdotus hyväksytään muutoin sellaisenaan paitsi voimaantulosäännös muutettuna (Valiokunnan muutosehdotus) ja

että lisäksi hyväksytään uusi 2. lakiehdotus (Valiokunnan uusi lakiehdotus).

Valiokunnan muutosehdotus

1.

Laki

tuloverolain 31 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan 30 päivänä joulukuuta 1992 annetun tuloverolain (1535/1992) 31 §:n 1 momentin 5 kohta, seuraavasti:

31 §

(Kuten LA)

_______________

Tämä laki tulee voimaan (poist.) päivänä (poist.) kuuta (poist.).

Lakia sovelletaan ensimmäisen kerran vuodelta 2006 toimitettavassa verotuksessa niihin maksuihin, jotka on suoritettu lain voimaantulon jälkeen. (Uusi)

_______________

Valiokunnan uusi lakiehdotus

2.

Laki

verotusmenettelystä annetun lain muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

lisätään verotusmenettelystä 18 päivänä joulukuuta 1995 annetun lain (1558/1995) 16 §:ään, sellaisena kuin se on osaksi laeissa 1122/1996, 1127/1996, 1172/1998, 565/2004, 775/2004 ja X/2005, uusi 11 momentti, jolloin nykyinen 11 momentti siirtyy 12 momentiksi, seuraavasti:

16 §

Meno- ja vähennystietoja koskeva sivullisen yleinen tiedonantovelvollisuus

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Kunnan ja kuntayhtymän, joka perii maksamistaan palkkioista tuloverolain (1535/1992) 31 §:n 1 momentin 5 kohdassa tarkoitettuja luottamushenkilömaksuja, on toimitettava verohallinnolle tarpeelliset tiedot perimistään luottamushenkilömaksuista. Luottamushenkilömaksun saajan on toimitettava verohallinnolle tarpeelliset tiedot niistä luottamushenkilömaksuista, jotka verovelvollinen on itse suoraan maksanut luottamushenkilömaksun saajalle. (Uusi)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Tämä laki tulee voimaan päivänä kuuta 200 .Lakia sovelletaan ensimmäisen kerran vuodelta 2006 annettaviin tietoihin.

_______________

Helsingissä 18 päivänä marraskuuta 2005

Asian ratkaisevaan käsittelyyn valiokunnassa ovat ottaneet osaa

  • pj. Olavi Ala-Nissilä /kesk
  • jäs. Christina Gestrin /r
  • Jyri Häkämies /kok
  • Kyösti Karjula /kesk
  • Jari Koskinen /kok
  • Pekka Kuosmanen /kok
  • Reijo Laitinen /sd
  • Maija-Liisa Lindqvist /kesk
  • Mika Lintilä /kesk
  • Pekka Nousiainen /kesk (osittain)
  • Pirkko Peltomo /sd
  • Iivo Polvi /vas
  • Markku Rossi /kesk
  • Matti Saarinen /sd
  • Irja Tulonen /kok
  • Jukka Vihriälä /kesk
  • vjäs. Janina Andersson /vihr (osittain)
  • Arto Bryggare /sd
  • Mikko Immonen /vas
  • Maija Rask /sd (osittain)
  • Sari Sarkomaa /kok (osittain)

Valiokunnan sihteerinä jaostokäsittelyssä on toiminut

valiokuntaneuvos Maarit Pekkanen

VASTALAUSE

Perustelut

Vähennyskelpoisuudelle on määrättävä katto, jotta lakimuutos ei johtaisi luottamushenkilömaksujen korotukseen kaikissa kunnissa.

Ehdotus

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että valiokunnan mietintöön sisältyvä uusi 2. lakiehdotus hyväksytään valiokunnan mietinnön mukaisena ja

että lakialoitteeseen sisältyvä lakiehdotus hyväksytään muutoin valiokunnan mietinnön mukaisena paitsi 31 § muutettuna (Vastalauseen muutosehdotus).

Vastalauseen muutosehdotus

Laki

tuloverolain 31 §:n muuttamisesta

Eduskunnan päätöksen mukaisesti

muutetaan 30 päivänä joulukuuta 1992 annetun tuloverolain (1535/1992) 31 §:n 1 momentin 5 kohta, seuraavasti:

31 §

Luonnollisia vähennyksiä koskevat erityiset säännökset

Tulon hankkimisesta johtuneita menoja ovat muun ohessa:

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

5) valtiollisen luottamustehtävän hoitamisesta välittömästi aiheutuneet kohtuulliset kustannukset sekä kunnallisista luottamustoimista maksetuista kokouspalkkioista peritty luottamushenkilömaksu, kuitenkin enintään 20 prosenttiin asti kokouspalkkiosta.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - -

_______________

Voimaantulosäännös

(Kuten VaVM)

_______________

Helsingissä 18 päivänä marraskuuta 2005

  • Christina Gestrin /r