Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp

Eduskuntaryhmä
Nimi: Kansallisen kokoomuksen eduskuntaryhmä – Samlingspartiets riksdagsgrupp
Järjestäytymispäivä: 22.5.1907
Käyntiosoite: Mannerheimintie 30, Helsinki
Postiosoite: 00102 Eduskunta
Y-tunnus: 1037047-8

Eduskuntaryhmän henkilöt
Puheenjohtaja: Kalle Jokinen
1. varapuheenjohtaja: Jukka Kopra 
2. varapuheenjohtaja: Ben Zyskowicz
3. varapuheenjohtaja: Sari Raassina

Muut jäsenet:
Markku Eestilä
Sanni Grahn-Laasonen
Timo Heinonen
Antti Häkkänen
Harri Jaskari
Ilkka Kanerva
Pia Kauma
Pauli Kiuru
Susanna Koski
Mia Laiho 
Jaana Laitinen-Pesola
Eero Lehti
Elina Lepomäki
Sari Multala
Kai Mykkänen
Petteri Orpo
Jaana Pelkonen
Paula Risikko
Veera Ruoho
Wille Rydman
Pertti Salolainen
Sari Sarkomaa
Arto Satonen
Saara-Sofia Sirén 
Eero Suutari
Mari-Leena Talvitie
Lenita Toivakka
Kari Tolvanen
Kaj Turunen
Raija Vahasalo
Juhana Vartiainen
Sofia Vikman
Anne-Mari Virolainen
Sinuhe Wallinheimo

Henkilöt, joilla on oikeus kirjoittaa ryhmän nimi:
Puheenjohtaja Kalle Johannes Jokinen
1. varapuheenjohtaja Jukka Matti Kopra
2. varapuheenjohtaja Ben Berl Zyskowicz
3. varapuheenjohtaja Sari Johanna Raassina
Pääsihteeri Olli Mikko Kortelainen

Tilintarkastajat:
KHT, JHTT Tiina Lind (BDO Oy), kotipaikka Helsinki
varahenkilö KHT, JHTT Jarmo Lohi (BDO Oy), kotipaikka Helsinki

Eduskuntaryhmän säännöt
Säännöt 3.4.2003 (PDF)
Sääntömuutos 11.4.2013 (PDF)
Sääntömuutos 3.3.2016 ja 22.9.2016 (PDF)

Ilmoitusten toimittaminen ja hyväksyminen
Perusilmoitus on toimitettu 4.3.2013.
Perusilmoitusta on täydennetty 12.4.2013.
Hyväksytty eduskuntaryhmärekisteriin 15.4.2013.

Päivitetty 7.1.2019