Ohita valintanauhan komennot
Siirry pääsisältöön

Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä – Vänsterförbundets riksdagsrupp

Eduskuntaryhmä
Nimi: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä – Vänsterförbundets riksdagsrupp
Järjestäytymispäivä: 6.4.1945
Käyntiosoite: Mannerheimintie 30, Helsinki
Postiosoite: 00102 Eduskunta
Y-tunnus: 1869267-4

Eduskuntaryhmän henkilöt
Puheenjohtaja: Annika Lapintie
1. varapuheenjohtaja: Silvia Modig
2. varapuheenjohtaja: Risto Kalliorinne

Muut jäsenet:
Paavo Arhinmäki
Anna Kontula
Martti Korhonen
Merja Kyllönen
Jari Myllykoski
Aino-Kaisa Pekonen
Eila Tiainen
Kari Uotila
Erkki Virtanen

Henkilöt, joilla on oikeus kirjoittaa ryhmän nimi:
Puheenjohtaja Annika Anita Lapintie, s 18.3.1955, kotipaikka Turku
1. varapuheenjohtaja Anna Silvia Modig, s. 8.7.1976, kotipaikka Helsinki
2. varapuheenjohtaja Risto Olavi Kalliorinne, s. 11.10.1971, kotipaikka Oulu
Ryhmän sihteeri Erkki Arvi Antero Snellman, s. 18.8.1948, kotipaikka Helsinki

Tilintarkastajat:
KHT Tuire Mannila, s. 20.1.1956, kotipaikka Espoo

Eduskuntaryhmän säännöt
Säännöt 14.3.2013 (PDF)

Ilmoitusten toimittaminen ja hyväksyminen
Perusilmoitus on toimitettu 12.2.2013.
Perusilmoitusta on täydennetty 14.3.2013.

Hyväksytty eduskuntaryhmärekisteriin 15.4.2013.

Päivitetty: 15.4.2013

Eduskuntaryhmä
Nimi: Vasemmistoliiton eduskuntaryhmä – Vänsterförbundets riksdagsrupp
Järjestäytymispäivä: 6.4.1945
Käyntiosoite: Mannerheimintie 30, Helsinki
Postiosoite: 00102 Eduskunta
Y-tunnus: 1869267-4

Eduskuntaryhmän henkilöt
Puheenjohtaja: Aino-Kaisa Pekonen
1. varapuheenjohtaja: Matti Semi
2. varapuheenjohtaja: Markus Mustajärvi 

Muut jäsenet:
Li Andersson
Paavo Arhinmäki
Katja Hänninen
Anna Kontula
Annika Lapintie
Silvia Modig
Jari Myllykoski
Hanna Sarkkinen
Kari Uotila

Henkilöt, joilla on oikeus kirjoittaa ryhmän nimi:
Puheenjohtaja Aino-Kaisa Pekonen, s. 24.1.1979, kotipaikka Riihimäki
1. varapuheenjohtaja Matti Semi, s. 26.1.1957, kotipaikka Varkaus
2. varapuheenjohtaja Markus Mustajärvi, s. 24.2.1963, kotipaikka Savukoski
Ryhmän pääsihteeri Minna Susanna Kelhä, s. 6.9.1969, kotipaikka Helsinki

Tilintarkastajat:
KHT Tuire Mannila, s. 20.1.1956, kotipaikka Espoo

Eduskuntaryhmän säännöt
Säännöt 24.4.2015 (PDF)

Ilmoitusten toimittaminen ja hyväksyminen
Perusilmoitus on toimitettu 12.2.2013.
Perusilmoitusta on täydennetty 14.3.2013.

Hyväksytty eduskuntaryhmärekisteriin 15.4.2013.

Muutosilmoitus nro 1 on toimitettu 24.4.2015.
Muutosilmoitus nro 1 on hyväksytty 24.4.2015.

Muutosilmoitus nro 2 on toimitettu 16.3.2016.
Muutosilmoitus nro 2 on hyväksytty 16.3.2016.

Muutosilmoitus nro 3 on toimitettu 7.9.2016.
Muutosilmoitus nro 3 on hyväksytty 7.9.2016

Päivitetty: 7.9.2016