Suomen puheenjohtajuuskausi on nyt käynnistynyt vuoden ensimmäisellä Pohjoismaiden neuvoston kokousviikolla Oslossa. Pohjoismaiden neuvoston puheenjohtajisto käsittelee Oslossa keskiviikkona 25.1. jäsenehdotusta kaikkien Pohjoismaiden kansalliskielten hyväksymisestä PN:n virallisiksi työkieliksi. Suomen ja Islannin valtuuskunnat ovat ehdottaneet, että suomi ja islanti lisätään työjärjestykseen virallisiksi työkieliksi norjan, ruotsin ja tanskan rinnalle. Puheenjohtajisto lähettänee jäsenehdotuksen lausunnoille.
Kokouksessa keskustellaan jäsenehdotuksesta, joka koskee Nord Stream 2 -kaasuputkihankkeen tarkastelua sekä jäsenehdotuksesta Pohjoismaiden neuvoston televisiopalkinnosta.
Puheenjohtajisto keskustelee kokouksessaan myös PN:n toimen perustamisesta Brysseliin. Pohjoismaiden neuvosto osoittaa Brysseliin henkilön, jolla on erityisvastuu yhteyksistä ja koordinoinnista pohjoismaisten EU-parlamentaarikkojen sekä muiden Pohjoismaille keskeisten toimijoiden kanssa Brysselissä.
Lisäksi tiistaina 24.1. puheenjohtajisto keskusteli budjetista ja pohjoismaisesta kansalaisaloitteesta pohjoismaisen yhteistyöministerin, norjalaisen Frank Bakke-Jensenin kanssa.
Suomesta kokouksiin osallistuvat PN:n presidentti Britt Lundberg (ÅC), kansanedustajat Juho Eerola (PN:n varapresidentti ja Suomen valtuuskunnnan puheenjohtaja, ps.), Erkki Tuomioja (sd.), Maarit Feldt-Ranta (Suomen valtuuskunnan varapuheenjohtaja, sd.) ja Juhana Vartiainen (kok.).
Suomi toimii vuonna 2017 Pohjoismaiden neuvoston puheenjohtajamaana. Pohjoismaiden neuvoston vuoden 2017 presidentiksi on valittu Britt Lundberg (ÅC) ja varapresidentiksi Juho Eerola (ps.). Suomen puheenjohtajuusohjelman kolme pääteemaa ovat Sivistyksen Pohjola, Puhtaan energian Pohjola, sekä Verkostoituva Pohjola. Rajaesteiden poistaminen nousee esille näiden teemojen läpi. 
Oslossa PN:n tuore presidentti Lundberg piti puheenvuoron PN:n yhteisessä kokouksessa maanantaina 24.1. aiheesta Sota, kriisit ja konfliktit muuttuvassa maailmassa; Pohjoismainen yhteistyö haasteen alla. ”Pohjoismaiden neuvostolla ei ole valtaa ratkaista maailman vaikeita konflikteja, mutta voimme tarjota kokemusta, näkökulmia ja foorumin yhteistyölle”, Lundberg painotti.
Yhteiskokouksen pääpuhuja oli YK:n pakolaisavun pääsihteeri Jan Egeland. 
 
Lisätietoa Oslon kokousviikosta
 
Puheenjohtajuuskauden ohjelma