Arvoisa puhemies! Hyvät kansanedustajat! Nyt käsiteltävässä hallituksen esityksessä ehdotetaan muutettavaksi kansainvälistä suojelua hakevan vastaanotosta sekä ihmiskaupan uhrin tunnistamisesta ja auttamisesta annettua lakia, henkilötietojen käsittelystä maahanmuuttohallinnossa annettua lakia sekä sosiaalihuoltolakia. Ehdotetut lait on tarkoitettu tulemaan voimaan 1.1.2023.
Esitys koskee ihmiskaupan uhrien auttamista, ja sen pääasiallisena tarkoituksena on parantaa ihmiskaupan uhrien asemaa. Esitys edistäisi ihmiskaupan ilmituloa, uhrien ohjautumista avun piiriin ja siten myös osaltaan rikosvastuun toteutumista.
Esityksen keskeiset muutokset liittyisivät vastaanottolain auttamisjärjestelmää koskevan sääntelyn muuttamiseen siten, että ihmiskaupan uhrien auttamisen liitännäisyys rikosprosessiin ja rikosprosessin eri vaiheissa tehtäviin ratkaisuihin heikkenee. Vastaanottolakiin esitetään muutoksia, joiden tavoitteena on, että ihmiskaupan uhrien auttamistoiminta muodostaisi itsenäisen ja erillisen kokonaisuuden suhteessa ratkaisuihin, joita rikosoikeusjärjestelmän puitteissa tehdään. Jatkossa auttamisjärjestelmän kautta saatavan avun jatkuminen perustuisi ensisijaisesti uhrin yksilöllisen tilanteen arviointiin eikä rikosprosessissa tehtäviin ratkaisuihin. Uhrilla olisi siis oikeus saada apua rikosprosessin alkamisesta, jatkumisesta ja lopputuloksesta riippumatta, jos hänen katsotaan olevan auttamistoimien tarpeessa.
Vastaanottolakiin tehtäisiin myös muuta tarkentavaa sääntelyä ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmän tarkoitusta ja tehtäviä koskien, jotta auttamisjärjestelmän tarkoitus olisi selkeämpi uhreille, viranomaisille ja muille tahoille.
Sosiaalihuoltolakia muutettaisiin lisäämällä tuen tarpeita koskevaan luetteloon muusta hyväksikäytöstä aiheutuva tuen tarve.
Arvoisa puhemies! Hallitus on sitoutunut vahvasti ihmiskaupan vastaiseen työhön. Hallitusohjelmassa on useita kirjauksia, joilla tehostetaan ihmiskaupan vastaista työtä sekä parannetaan ihmiskaupan uhrien asemaa ja oikeuksien toteutumista. Voimassa oleva vastaanottolaki kytkee auttamisen ja rikosprosessin toisiinsa tavalla, jota ei voida pitää tarkoituksenmukaisena tai perusteltuna uhrin näkökulmasta. Uhrin auttamisen ja rikosprosessissa tehtävien ratkaisujen välinen vahva yhteys näyttäytyy erityisen ongelmallisena auttamisjärjestelmästä poistamiseen liittyen. Nykytilanteessa henkilön oikeus ihmiskaupan uhrien auttamisjärjestelmän kautta saatavaan apuun voi lakata, jos asia ei etene rikosproses-sissa, jos syyte nostetaan toisesta rikoksesta tai jos tuomioistuin hylkää ihmiskauppasyytteet. Ihmiskaupan uhrien auttamisella ja rikosprosesseilla on eri tavoitteet. Auttamistoimien tarkoituksena on tukea uhria toipumaan kokemastaan sekä fyysisesti että henkisesti, kun taas rikosprosessin tarkoituksena on selvittää, onko tapahtunut rikos, ja ratkaista rikoksesta epäillyn syyllisyys. Se, että rikosoikeudellisesti ei voida osoittaa ihmiskaupparikoksen tapahtuneen, ei välttämättä tarkoita, että henkilö ei tosiasiallisesti olisi joutunut ihmiskaupan uhriksi eikä olisi siten avun tarpeessa.
Auttamistoiminnan ja rikosprosessin välinen kytkös näyttäisi vaikuttavan siihen, että osa apua tarvitsevista uhreista jää vaille vastaanottolain mukaisia auttamistoimia joko siksi, että he eivät uskalla hakeutua auttamisjärjestelmän avun piiriin, tai siksi, että he joutuvat järjestelmästä pois, vaikka tarve auttamistoimille ihmiskaupan uhriksi joutumisen vuoksi olisi ilmeinen. Auttamistoiminnan kytkentä rikosprosessiin ei myöskään vaikuttaisi olevan perusteltua rikoksen selvittämisen näkökulmasta, eikä mainitun kytköksen heikentäminen vaikuta haitallisesti rikosvastuun toteutumiseen.
Sosiaalihuoltolain muutoksen tavoitteena on tehostaa ja selkiyttää ihmiskaupan uhrien auttamista hyvinvointialueilla. Lisäämällä sosiaalihuoltolakiin nimenomainen maininta muusta hyväksikäytöstä voitaisiin edistää sitä, että ihmiskauppailmiöön ja muuhun hyväksikäyttöön kiinnitettäisiin sosiaalihuollossa nykyistä enemmän huomiota ja että uhreja autettaisiin nykyistä paremmin sosiaalihuollon perusrakenteessa.
Arvoisa puhemies! Esityksellä edistettäisiin hallitusohjelman sekä valtioneuvoston ihmiskaupan vastaisen toimintaohjelman tavoitteita. Ihmiskaupan vastaisessa työssä keskeistä on ihmiskaupan ilmitulon edistäminen. Esityksen muutokset selkiyttäisivät auttamista koskevaa sääntelyä ja tekisivät siitä nykyistä ennustettavampaa. Tämä laskisi uhrin kynnystä hakeutua auttamisjärjestelmään ja tehdä rikosilmoitus koetusta hyväksikäytöstä. Esityksessä esitetään myös muita muutoksia, joilla olisi myönteinen vaikutus uhrin asemaan. Lain tasolla olisi jatkossa selkeästi säädetty tahosta, jonka asiantuntemusta voidaan hyödyntää ihmiskauppaan liittyvissä asioissa. Tämä vahvistaisi laaja-alaisesti ihmiskaupan vastaisen työn osaamista sekä viranomaisissa että kolmannen sektorin toimijoissa.
Arvoisa puhemies! Ihmiskauppa on vakava rikollisuuden muoto, joka loukkaa sen kohteeksi joutuneen henkilön perustavanlaatuista oikeutta ihmisarvoiseen elämään. Esityksen keskeisenä tavoitteena on edistää ihmiskaupan ilmituloa. Kun ihmiskauppa tulee viranomaisen tietoon, sen kohteeksi joutunut uhri saa tarvitsemansa tuen ja avun hyväksikäytöstä toipuakseen. Näin hänellä on myös paremmat edellytykset tehdä yhteistyötä viranomaisten kanssa rikollisten vastuuseen saattamiseksi. — Kiitos.
Ensimmäinen varapuhemies Antti Rinne
:Kiitoksia esittelystä. — Edustaja Kiljunen, Kimmo, olkaa hyvä.