TALOUSARVIOALOITE 1369/2002 vp

TAA 1369/2002 vp - Pentti Tiusanen /vas 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen tasoristeysten poistamiseen rataosuudella Lahti—Imatra

Eduskunnalle

Suomen rataverkon kehittäminen on kärsinyt rahapulasta. Ongelmina ovat mm. tasoristeykset, jotka osaltaan estävät raideliikenteen nopeuksien nostamista.

Välillä Riihimäki—Lahti on 24 tasoristeystä, välillä Lahti—Kouvola 21, välillä Kouvola—Luumäki 11, välillä Luumäki—Imatra 8 ja välillä Imatra—Parikkala 16. Tasoristeyksien poistaminen on edellytyksenä mm. nopean raideliikenteen kehittämiselle Kaakkois- ja Itä-Suomeen. Luvuissa ovat mukana myös liikennepaikoilla sijaitsevat poistettavat tasoristeykset.

Ongelmana ovat myös raskaan teollisuuden kulkuneuvojen käyttämät tasoristeykset. Tällainen on Joutsenossa mm. Lappeenrannasta pohjoiseen sijaitseva Ilottulan tasoristeys. Erityisen ongelmallisia ovat Lappeenrannan Yllikkälän ja Luumäen Huomolan tasoristeykset.

Edellä olevan perusteella ehdotan kunnioittaen,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2003 talousarvioon momentille  31.40.77 lisäyksenä 4 365 000 euroa tasoristeysten poistamiseen rataosuudella Lahti—Imatra.

Helsingissä 1 päivänä lokakuuta 2002

  • Pentti Tiusanen /vas