TALOUSARVIOALOITE 70/2006 vp

TAA 70/2006 vp - Tarja Cronberg /vihr 

Tarkistettu versio 2.0

Määrärahan osoittaminen lähiruoan käytön lisäämiseen tarvittavaan koulutukseen

Eduskunnalle

Ruoan terveellisyys on noussut tärkeään rooliin. Siitä keskustellaan terveyden ja jaksamisen, yleisen hyvinvoinnin ja sairauksien ennaltaehkäisyn yhteyksissä. Liikalihavuus on lisääntyvässä määrin koko yhteiskunnan ongelma. Lihavuudesta aiheutuu erilaisia terveydellisiä ongelmia. Lihavuus on meillä jo niin yleistä, että terveydenhuollon voimavarat ovat riittämättömät. Ylipainosten osuus on suuri etenkin pienituloisten keskuudessa. He syövät epäterveellisimmin, ja kasvisten ja hedelmien osuus ruokavaliossa on vähäinen. Elintarvikkeiden hinnalla voidaankin ohjata kuluttajia terveellisemmän ruoan pariin.

Terveellisellä ruoalla on yhteys myös laajemmin yhteiskuntaan. Lähiruoalla on voimakas aluetaloudellinen merkitys. Esimerkiksi Pohjois-Karjalan noin 175 000 asukasta käyttävät elintarvikkeita keskimäärin 700 kg vuodessa kukin, eli yhteensä yli 120 miljoonaa kiloa. Elintarvikkeiden ostamiseen käytetyt miljoonat eurot työllistävät suoraan 20 ihmistä ja välillisesti saman verran. Työllisyyskehitystä voidaan ohjata kuluttamalla lähellä tuotettuja elintarvikkeita.

Lähiruoan käyttö vaikuttaa myös päästöjä vähentävästi samalla, kun ruoan matka tuottajalta kuluttajalle lyhenee ja tuoreuskin on taatumpaa. Nyt ruoka-aineiden keskimääräinen matka Euroopassa on 4 000 km. Lähiruokaan siirtymällä kuljetusmatkat lyhenisivät oleellisesti. Samalla elintarvikkeiden kuljetusten päästöt vähenisivät jopa 80 %. Myös pellot säilyisivät viljeltyinä.

Lähiruoan käyttö edellyttää pitkälle valmistettuja tuotteita ja tehokasta jakelujärjestelmää. Tätä kehitystä hidastaa lähiruoan käyttöön liittyvät ongelmat, kuten keittiöhenkilökunnan valmiudet käsitellä uusia tuotteita totuttujen, pitkälle valmistettujen, usein einesten sijaan. Lähiruoan käytön edistämiseksi tarvitaan julkisen sektorin valmius siirtyä lähiruoan käyttäjäksi. Julkinen sektori on luonteva aloittamaan lähiruoan käytön. Samalla kertaa se tulee edistäneeksi asukkaidensa hyvinvointia tarjoamalla laitoksissaan — päiväkodit, koulut, sairaalat, vanhainkodit, työpaikkaruokalat — terveellistä ja maittavaa lähiruokaa ja alueensa työllisyyttä tarjoamalla lähiruoan tuottajille markkinat.

Edellä olevan perusteella ehdotan,

että eduskunta ottaa valtion vuoden 2007 talousarvioon momentille  33.53.50 lisäyksenä 2 200 000 euroa lähiruoan käytön lisäämisen edellyttämään koulutukseen, joka ensi vaiheessa kohdistetaan julkisen sektorin suurkeittiöiden henkilökunnalle ja aikuiskoulutuskeskusten opetusohjelmiin.

Helsingissä 22 päivänä syyskuuta 2006

  • Tarja Cronberg /vihr